Chambersburg borgmester Brown søger ikke re

Chambersburg borgmester Brown søger ikke re

PT Jan. PT Jan. 24, 2017

Chambersburg borgmester Darren Brown (fotograferet torsdag den 1. september 2016) reflekterer over, hvorfor han sluttede sig til militæret kort efter terrorangrebene på Amerika i 911. (Foto: Markell DeLoatch, Public Opinion) CHAMBERSBURG Chambersburg Borgmester Darren Brown, der annoncerer på søndag, at han vil ikke søge genvalg i 2017, har godkendt Joan Smith for at lykkes ham.

Smith, en lokal forretningskvinde, har tjent fem år på Chambersburg Area School Board.

Brown sagde, at han og hans kone, Christy, har ‘andre planer’, der ikke tillader at fortsætte som borgmester næste år. Han nægtede at udarbejde.

‘Jeg erkender, at jeg ikke er så involveret i min borgmesterlige stilling som jeg var i starten af ​​at tage kontoret for tre år siden,’ sagde Brown. ‘Jeg giver ikke den tid, jeg synes er nødvendig for det.’

Brown sagde, at han forstår hvorfor jobbet appellerer til pensionister. At være borgmester i Chambersburg betaler $ 5,635 om året.

‘Det betaler ikke meget,’ sagde Brown. ‘Det er dejligt at have penge på siden, men du skal helt sikkert have et andet job.’

Brown, medlem af Air National Guard, for nylig forladt sit job som taleshow vært på News Talk 103,7 FM.

Den 36 år gamle Brown er et af de yngste folk til at tjene som borgmester i Chambersburg. Han sagde, at han ikke har nogen umiddelbare politiske ambitioner.

En borgmester i Pennsylvania overvåger politiets afdeling, kan bryde slips stemmer på byråd og tjener som ambassadør i fællesskab.

Smith, 56, er den anden person til at annoncere et løb for borgmester i år.

Kandidater til kommunale kontorer kan cirkulere andragender fra 14. februar. Det primære valg er 16. maj.

Chambersburg borgmester Darren Brown har godkendt Joan Smith for at lykkes ham i embedsmand. (Foto: Courtesy)

Brown og Smith lavede deres meddelelser samtidigt. Smith har tre år tilbage i skoleledelsens mandat, men sagde, at hun ikke vil opsige den stilling, medmindre hun vinder både det primære og det almindelige valg til borgmester. Hvis hun bliver borgmester, vil hun træde tilbage fra skolens bestyrelse den 1. januar, 2018.

‘Fortsat sikkerhed for vores virksomheder og samfund fra vores bydel politiet er af største vigtighed,’ sagde Smith. ‘Vores politichef Ron Camacho har det dækket. Under hans ledelse er vores politistyrke respekteret. Hvis jeg er valgt som borgmester, vil jeg støtte ham til styring af sin styrke, selvom jeg vil udleje ham mine anbefalinger.’

‘Min første bekymring er en borgmester, der kommer ind, mener, at de ved bedre end politichef Ron Camacho og begynder at mikromanere ham,’ sagde Brown. ‘Joan Smith og jeg er i absolut enighed, at Chief Camacho bør fortsætte med at lede, hvilket er det han betaler for. Han er den med stor træning og erfaring, og vi har alle en god ting med ham. mine ønsker om at lade politimesteren lede, holde øje med eventuelle potentielle korruption og fortsætte det allerede aktive program for samfundspolis. ‘

Smith ejer Inside Out Salon og Hot Java og er medejer af 2nd Hand Sallys Sendebutik. Hun har været i forretning 30 år.

Joan Smith, kandidat til Chambersburg borgmester i 2017 (Foto: Courtesy)

‘For at gøre en lille by større, skal vi være innovative og kreative i vores tænkning, holde et åbent sind om, hvad det vil tage for at få familie, venner og besøgende, der ønsker at komme ud for at shoppe og spille i centrum,’ sagde hun sagde.

Hun krediterer samfunds ledere og virksomhedsejere for deres vision, planlægning og handling. Hun sagde, at hun er blevet velbevandret i økonomi og politik, mens han tjente på skolebureauet.

‘At se på vores by vokse i de sidste 10 år, jeg indser, hvor meget vi skal tilbyde samfundet og dem, der besøger vores bydel,’ sagde hun. ‘Alle har virkelig en interesseret interesse. Vækst stimulerer ikke kun økonomien, jobbet og penge, men også en følelse af spænding i samfundet, en følelse af stolthed. Ekstremt relevant for mig vil jeg altid lytte til mine bestanddele’ bekymringer og ideer, spørger hvad de mener gør en by til et ‘hjem’. ‘

Hun sagde, at hendes mentorer, lærere, familie og mand har lært hende ‘at have mod, tage en chance, være frygtløs, omfavn det ukendte, hold et åbent sind og respekter og være lidenskabelige i alt, hvad jeg gør.’

Smith er forbundet med befolkningen i Chambersburg, sagde Brown.

‘Jeg har set hendes kamp hårdt på Chambersburg Area School Board for at give det bedste uddannelses- og læringsmiljø for studerende,’ sagde Brown. ‘Det er et taknemmeligt job, der bogstaveligt talt ikke betaler noget overhovedet, og alligevel fortsætter hun utrætteligt. Joan Smith har til tider været et vildt kort, men det har også vores nye præsident Donald Trump, og nogle gange er det nødvendigt.’