Chamber Music Festival scorer fundraising ‘coup’

Chamber Music Festival scorer fundraising ‘coup’

‘Hvad vi virkelig vil gøre, er at bringe Ying Quartet tilbage til Cedar Valley næste forår. Det har været 25 år siden deres Cedar Falls residency. Jeg fortalte Ben, at det var målet. ‘

Capoccioni kalder det et ‘coup’ for CVCM. ‘Da han nærmede sig mig, gik jeg straks til bordet og sagde, hvordan har vi råd til ikke at gøre dette? Det vil være en fantastisk aften med fantastiske kunstnere,’ siger Capoccioni.

Loeb, som har fungeret som administrerende direktør for Quad City Symphony Orchestra, er en kendt pianist og dirigent, herunder forestillinger med Boston Pops Orchestra og optagelser med Yo Yo Ma, samt ture med rockmusikere til verdenspremiere af cutting edge avant garde moderne musik.

‘Jeg spillede en koncert til musikfestivalen for et par år siden og holdt kontakten med Hunter. Jeg elsker hvad han gør, og det er sådan, at vi kan hjælpe ham med at vokse serien. Jeg synes det er kritisk for klassisk musik, generelt og specielt for samfund som Cedar Falls og Waterloo, at organisationer som dette lykkes, ’sagde Loeb.

Chen, en indianer, der begyndte at studere violin i 7 år, har været koncertmester for Chicago Symphony siden 1999. og i udlandet, der udfører med sådanne orkestre som Moskva Philharmonic og Los Angeles Philharmonic. Han er grundlægger af Johannes Quartet.

Capoccioni grundlagde CV Chamber Music Festival for 12 år siden med en filosofi og mission for at bringe klassisk musik til nye publikum gennem kammermusikkens intimitet i en række unikke spillesteder. Han ønsker også at gøre opmærksom på Iowa s rigdom af højkaliber musikere ved at bringe native Iowans tilbage til staten, og musikere, der vælger at leve og arbejde i staten.

Ying String Quartet var en del af National Endowment for Arts Chamber Music Rural Residency programmet. Kvartetten boede og arbejdede i Jesup i 10 måneder i begyndelsen af ​​1990’erne. I kvartalet er kvartetten et fejret ensemble, der udfører verden rundt i vigtige koncertsale, samt er så forskellige indstillinger som arbejdspladsen, skolerne og de unge fængsler.

‘Klassisk musik er vigtig i samfund, og lokalsamfundene skal kæmpe hårdt for det. Jeg har rejst over hele verden, og niveauet for påskønnelse i samfund som Waterloo og Cedar Falls er så højt, som det er i større byer,’ Loeb sagde.

‘Det er enhver musikers forpligtelse til at gøre, hvad vi kan sikre, at klassisk musik fortsætter med at overleve overalt. Jeg tror, ​​at den klassiske musikverden holdes sammen af ​​områder som Cedar Falls, Cedar Rapids og Quad Cities, vi er de usynlige netværk der knytter sammen orkestre som Chicago, ‘tilføjer han.