Challenger vinder distriktets advokatløb med 61 procent af stemmerne

Challenger vinder distriktets advokatløb med 61 procent af stemmerne

HICKORY Efter 12 år og tre gange vil distriktet have en ny hovedadvokat.

Challenger David Learner brød løs tirsdag aften som de tidligste områder rapporteret i det andet primære valg. Til sidst, da de sidste stemmer trængte ind, var det 25. advokatdistrikts valg for deres næste distriktsadvokat klart.

‘Jeg synes det ser rigtig godt ud,’ sagde læreren under festen, han holdt på en Conover restaurant. På det tidspunkt kontrollerede han ca. 63 procent af afstemningen.

Han gik rundt i restauranten, da folk rystede hånden og lykønskede ham. Stemmerne blev ved med at komme ind. Burke var på 50 procent omkring samme tid.

‘For det første vil jeg anerkende min respekt for hr. Learners vilje til at tjene og for hans vilje til at kæmpe hårdt for retten til at tjene’, sagde Gaither i en mail til tirsdag. ‘Der er meget sagt om den brutale karakter af denne konkurrence, men det kræver en fighter at køre en distrikts advokat s kontor.

‘David Learner har vist os alt, at han er villig til at kæmpe og kæmpe hårdt.’

Gaither takkede også sine tilhængere og bad dem om at ‘udvide til Mr. Learner mulighed for at bevise sig som District Attorney.’

Leder sikrede størstedelen af ​​tirsdagens stemmer efter en stor valgdeltagelse i ét stop afstemning forud for valgdagen. Tjenestemænd på hvert amts valgkomité sagde, at de tidlige afgangstal var nogle af de største, de havde set.

De pumpede numre vil også være tydelige ved den 15. juli. Mere end 14.200 stemmesedler blev kastet i de tre amtskvarterer.

Tabet slutter Gaithers 12-årige løb på kontorets røde. Han blev først valgt til posten i 2002 og blev genvalgt i 2006 og 2010.

Og sejren signalerer, at læreren vender tilbage til kontoret. Han tjente som advokatassistent under to tidligere DA’er. Men han forlod straks efter at Gaither havde taget stilling.

Gaither afslutter året på DA ’s kontor. Lærer overtager 1. januar 2014.

Den etablerede mand krævede et afløbsvalg i maj, da Learner vandt flest stemmer, men undlod at nå de krævede 40 procent for at vinde direkte. Gaither tog 31,09 procent i den første afstemning. Lærer samlede 39,39 procent.

Lederen talte sagte, da flere partygoere lykønskede ham med den kommende sejr. Han sagde, at Gaither ringede til ham, inden afstemningerne begyndte at pile op for at indrømme løbet.

Og læreren tilføjede, at Gaither udtrykte interesse for at komme videre og støtte den nye DA.

‘Han har angivet, at han vil være glad for at arbejde sammen med mig og forsøge at se, om vi kan gøre det så smidigt som muligt,’ sagde Learner. ‘Det var meget hjerteligt.’

I et telefoninterview efter at de fleste områder var rapporterende, tilføjede Gaither: ‘Vi er begge villige til at kæmpe for kontoret og kæmpe for folket. Det er det jeg har lavet de sidste 12 år. David Learner vil uden tvivl træde frem og sætte sin bedste fod frem for at fortsætte med at kæmpe for ofre og retshåndhævelse. ‘