Chad Kelly alt andet end irrelevant

Chad Kelly alt andet end irrelevant

Tidligere Ole Miss quarterback Chad Kelly havde lang ventetid, før han endelig indså sin NFL-drøm.

Kelly var ‘Mr. Irrelevant’ i 2017 NFL Draft, en sondring givet til spilleren valgt med det endelige valg (nr. 253) i udkastet. Men Kelly er alt andet end irrelevant, og han leder til en organisation i Denver Broncos, der giver Kelly mulighed for at se marken i kort rækkefølge, når han er sund fra knæ og håndledskader.

‘Det føles godt,’ sagde Kelly. ‘For endelig at få en chance for at være i NFL er en drøm rigtig. Nu er det bare tid at gå ud og udføre og vise, hvad jeg kan gøre. (The Broncos) kommer til at få en fyr, der kommer til at sætte i utallige timer og vil forsøge at udføre sit håndværk efter bedste evne og bare arbejde. Det er den eneste måde du kan fortsætte med at blive bedre , og jeg er bare spændt på denne mulighed. ‘

Kelly var 14 8 over sine to sæsoner på Ole Miss, der tegner sig for 7.632 meter af total lovovertrædelse, eller 346 meter et spil. Han havde en effektivitetsklassifikation på over 150 og kastede sig til 50 touchdowns, mens det skyndte sig til 832 yards og 12 touchdowns.

Men ni quarterbacks blev udarbejdet foran Kelly, herunder tre i første runde. Chicago Bears handlede op fra nr. 3 til nr. 2 for at tage North Carolina’s Mitch Trubisky, Kansas City Chiefs handlede op til nr. 10 for Patrick Mahomes, og Houston Texas tog Deshaun Watson på nr. 12. Watson og Kelly er de eneste quarterbacks at slå Alabama i de sidste to årstider.

‘Det var bare en stor, lang weekend, fordi vi ikke vidste rigtigt, hvor jeg skulle hen,’ sagde Kelly. ‘Gudskelov, at Broncos, Mr. (John) Elway og Mr. (Pat) Bowlen besluttede at tage Det er det, det handler om, at have et forhold til disse fyre, og at de tror på mig. Efter en lang uge, er jeg glad for endelig at være en Denver Bronco.

‘Jeg havde en syg fornemmelse i maven hele dagen, da jeg ikke fik valget. Jeg vil huske den følelse for resten af ​​mit liv. Jeg vil gå ud der og udføre efter min evne. Jeg har et godt hold omkring mig, der vil få mig til at se rigtig godt ud. Jeg ved, at trænerne er spændte på at få hænderne på mig, og jeg vil lære så meget som muligt fra trænerne (og) quarterbacks der er der. Jeg vil forsøge at gå ud og gøre det bedste at jeg kan gøre og forhåbentlig kan det betale sig. Hver dag kommer jeg til at huske den følelse. Jeg vil fortsætte med at arbejde, og det kommer til at brænde min ild. ‘

Kelly kunne meget godt redshirt som en rookie. Han led en sæson, der sluttede ACL-skade i sit sidste spil som Rebel i november, og en håndledskade i udkastet blev genoplivet på Ole Miss Pro Day i april.

Kelly sagde, at han skulle ryddes inden for de næste to måneder. Han kommer til lejr med Broncos den 11. juni 19, efterfulgt af træningslejr i slutningen af ​​juli. Han tager mentale reps, mens han venter på at blive sund.

‘Han lod mig vide, at han er virkelig stolt af at ringe til mig en af ​​hans spillere nu’, sagde Kelly om hans samtaler med Elway, en Hall of Fame quarterback for franchisen, der nu fungerer som daglig leder. ‘Han vil have, at jeg kommer i, få sunde og så konkurrere om et job. Det er hvad det er i NFL den bedste spiller skal spille. Han har givet mig mulighed for at komme ind, bevise mig selv og hjælpe holdet ud på enhver mulig måde.

‘Jeg tror, ​​mine ben har det godt, de føler sig rigtig sunde. Jeg har lige fået dette håndled tilbage til 100 procent uden kastet. Jeg tror det vil være inden for et par uger, jeg burde være god til at gå snart. Jeg kan ikke vente med at komme ud og komme tilbage til arbejde. ‘

Kelly sagde, at håndledskader opstod, mens du gjorde ekstra pull ups ugen før Ole Miss Pro Day. Hans kastesession foran nogle 50 spejdere på Manning Center blev skåret kort, da han følte yderligere smerte. Selv om han ønskede at afslutte, kunne han ikke tage en bold.

Men han er alligevel en NFL quarterback. Kelly, når han har det rigtige, vil konkurrere med Trevor Siemian og Paxton Lynch for at starte opgaver.

‘Jeg kan ikke vente. Dette er hvad jeg har arbejdet hele mit liv for, ’sagde Kelly. ‘Det føles rigtigt, men det er næsten surrealistisk. Jeg har været drømmer om dette siden jeg blev født. Som lille barn 2, 3 år gammel gik til Bills-spil og var omkring disse fyre, var disse fyre superstjerner til mig. At være omkring dem og være i stand til at ryste deres hånd, jeg var i ærefrygt, Losman smed min bror over skulderen og løb ind i vægrommet og fortalte ham at begynde at lave en træning. Det lige her åbner det øjnene så meget. Nu er det rigtigt. Du kommer til at sætte på en NFL-teamets hjelm. Hvad mere bedre end Denver Broncos? ‘

Kelly sagde, selvom Ole Miss er bag ham, vil han altid være en Rebel.

‘Hvad gjorde det så specielt var de mennesker der var der,’ sagde han. ‘Fra spillerne til trænere til fanbase var det bare specielt, fra første gang jeg trådte på campus siden hver gang jeg har været tilbage siden eksamen. Jeg vil helt sikkert være en fan, indtil jeg dør. Jeg vil bestemt komme tilbage så meget som jeg kan. Jeg vil absolut se på lørdage. ‘

Ole Miss var 5 7 sidste sæson og beskæftiger stadig med langvarige NCAA-problemer. Programmet selv pålægges et årskål forbud mod 2017 sæsonen, men trods alt tror Kelly fremtiden er lys, især med sophomore quarterback Shea Patterson træder ind.

Patterson, en tidligere femstjernede prospekt, som blev rangeret som nr. 1 overordnede quarterback i 2016-rekrutteringen, startede de sidste tre spil i sæsonen, når Kelly gik ned. Han var 1 2.

‘Jeg tror, ​​de har nogle gode spillere,’ sagde Kelly. ‘Taler med træneren, han har en god ordning i gang. Jeg tror Shea er klar til at tage det næste skridt og være den store tidsleder, som de søger. Hvilken bedre måde at gøre det end med en erfaren offensiv linje og nogle store brede modtagere omkring ham? Og at få Jordan (Wilkins) tilbage, tror jeg, at ‘han vil helt sikkert hjælpe ham, og det forsvar, det så ud som om de rullede og fløj rundt med den nye defensive koordinator.’