CFO ’s Se Cloudy Economic Forecast

CFO ’s Se Cloudy Economic Forecast

finder tillid til økonomien er faldet. CFO optimisme om økonomien faldt til 57 på en 100 point skala, ned fra en 61 rating sidste kvartal. Hertugen professor john graham siger økonomidirektørerne forudsige ansættelse vil være minimal i løbet af det næste år, med beskæftigelse vokser med syv tiendedele af en procent.

‘Arbejdsstyrken steg roligt hvert år, så du har brug for en vækst i vækst for at holde op med væksten i arbejdsstyrken. Med andre ord vil ledigheden sandsynligvis blive fast på omkring 9 procent for det næste år, ifølge CFO-prognosen.

På trods af prognoserne for moderat økonomisk vækst og et langsomme arbejdsmarked for det næste år siger Graham, at der er nogle gode nyheder på beskæftigelsesfronten.

’20 procent af virksomhederne fortæller os, at de er i ansættelsesmodus. En anden 16 procent sagde, at de gerne vil ansætte, men de er ressourcebegrænsede. Og yderligere ni procent sagde, at de ville være ansat, men de har svært tid at finde den rette færdighedssæt blandt jobansøgere. ‘

Pessimisme blandt finansdirektører om økonomien i løbet af det næste år fokuserer ikke kun på dem, der mistede deres job eller dem, der har svært ved at finde arbejde, men også på dem, der formåede at beholde deres stilling, men havde deres fordele skåret under seneste recession. Professor John Graham siger, at det skulle ændre sig i det kommende år.

‘Næsten halvdelen af ​​virksomhederne sagde, at de ville genskabe træningen og udviklingen hos deres firmaer, at de’ sænkede sig under recessionen. Og næsten halvdelen sagde, at de ville ‘øge deres pensionsbidrag eller 401 K bidrag fra virksomheden , tilbage til præ-recession niveauer. ‘