CFL havde brug for denne grå cup

CFL havde brug for denne grå cup

VANCOUVER Da han havde et øjeblik til at komponere sig, midt imellem post-frenzy og skrigende på banen, lavede Bo Levi Mitchell, den nye quarterback på blokken, en forudsigelse.

planen om at se ham i dette spil et par gange, sagde quarterbacken om Zach Collaros. Jeg ses igen i Grey Cup. var kun få minutter efter fodboldhysterien var afsluttet med en grå cup, der kunne være gået på en måde et championship-spil, der var et flag væk fra at være en Hamilton Tiger Cats sejr, men i stedet sluttede med Calgary Stampeders som champions of the Canadian Football League .

The Stampeders vandt 20 16 på søndag aften efter en sidste minut point tilbage for en touchdown fra Brandon (Speedy) Banker blev kaldt tilbage. The Stampeders vandt Ticats kunne have og burde have, men virkelig, den canadiske fodboldliga vandt. Fremtiden vandt. En liga i behov af nye ansigter, nye stjerner, quarterbacks at spille i en quarterback liga vandt.

En liga, der kom ud af sin værste sæson i den seneste hukommelse, havde brug for en Grå Cup sådan, der var nødvendige quarterbacks at skille sig ud, havde brug for noget at sælge fremad.

tid til den nye generation, sagde Jon Cornish, stjernen løber tilbage, der spillede den del af lokkedage i aftes.

på quarterbacks. Vi har Bo. De har Zach. Winnipeg har Drew Willy. Edmonton har Mike Reilly. Det du ser er fremtidens stjerner.

er stjernerne lige nu. begynder med Bo Levi Mitchell, som kan være mere end Ricky Ray, som kan være den næste store nogen. Han har startet alle 19 CFL-spil og har gjort, hvad ingen før ham har formået. Han har vundet 17 af disse spil. Han spiller, som en af ​​hans holdkammerater beskrevet, CFL Aaron Rodgers.

kaster ikke dybt, sagde Eric Rogers, der startede sæsonen i en minikamp for Ottawa RedBlacks og sluttede året med at fange fem passerer for et spil høj 108 yards.

har ikke altid den store statistik. Han styrer spillet. Han er så rolig, han er så i kontrol. Vi tror på ham så meget. Og alt jeg kan sige er, han er en vinder. kunne have vundet Collaros. Det kunne have været Collaros at tage hjem MVP-prisen, som Mitchell vandt. Det var så tæt. Et flag her. Et ringe opkald der. De gennemførte hver 25 pass. Collaros smed for 342 yards. Mitchell kastede 334 meter. Det var Bo tidligt og Zach sent, og hvad der så ud som et tidligt blowout af et fodboldkamp endte med den sidste Grey Cup minut, der stadig er i tvivl.

kan endda beskrive hvad jeg føler, sagde Mitchell. du arbejder så hårdt for noget med så mange fyre gør så meget arbejde for at være så uselvisk, bare for at få den ring, mand. Når det endelig sker, er det en utroligt følelse. spurgte om sit eget spil, hans tid, hans ankomst som en figur af CFL-betydning, skød han ros til side.

quarterbacken på det bedste hold i ligaen. Det eneste jeg ved, sagde han. har det bedste hold i ligaen, og jeg kunne ikke gøre det uden disse fyre. spurgte igen om hans spil og hans nyfundede stjerne status i ligaen, sagde han klart: ikke at tale om mig selv. behøver ikke. Andre vil. De vil tale om hans ro. De vil tale om hans evne til at se downfield og gøre den smarte læse. De vil tale om hans tålmodighed i lommen og instinktet at glide side om side, når det er nødvendigt. Han kastede sig til otte forskellige modtagere mod Ticats. Han var, som to af hans modtagere kaldte ham, Rodgers lide. ville tale om Collaros, der imponerede ham efter at Ticats havde fire værfter forseelse i første kvartal og endte med 385 i de sidste tre kvartaler.

spillede godt, sagde Mitchell. derude kæmper hele tiden. Det, hvad jeg beundrer om ham. Han stopper ikke blev hans arm ramt i de sidste sekunder, da hans sidste pas af natten faldt til græsset på BC Place og nogle af hans holdkammerater fulgte med. Der var fem yards og fire point forskel i spillet. Og Bo Levi Mitchell kan vente med at gøre det igen.

er en første, sagde han. spiller spillet jeg elsker. Jeg vil gøre det så længe jeg kan. Fordi jeg elsker det så meget. musik til ørerne i en canadisk fodboldliga med brug for musik.