CFL er nødt til at slå ned på onde hits

CFL er nødt til at slå ned på onde hits

Kan du forestille dig den opstand, hvis Sidney Crosby tog et ulovligt hit, der bankede ham ubevidst om nogle sekunder?

Folk ville kræve, at gerningsmanden forbydes for livet.

Men når CFLs bedste spiller, Calgary, der løber tilbage, Jon Cornish, bliver banket ubevidst i et par sekunder med et ulovligt hit, synes diskussionen opdelt på, om lovovertræderen skal suspenderes for endnu et spil.

Det er trods alt fodbold.

Nå, det er tid til den mentalitet at tage en vandretur.

Alt for mange gange allerede i år har en spiller fået et ubehageligt hit, der har slået ham ud af spillet eller ude af købet.

Cornish var den seneste til at tage et ødelæggende hit, da han var på den modtagende ende af en hård underarm til hovedet fra hårdt opladning Alouettes linebacker Kyries Hebert.

Cornish blev banket dumt og Hebert blev sparket ud af spillet, men CFL skal sende en besked om, at disse slags hits ikke kan fortsætte.

CFL bruger ikke Hebert-hit til at vise andre, som det er blevet accepteret, de risikerer det næste hit, som det bliver poleret på banen, og gengældelse vil begynde at ske, sagde en CFL-direktør tirsdag.

MacDougall (Frimærker), Lindsey Lamar og Andy Fantuz (begge Ticats) blev alle slået ud af præ sæson spil med klar hjelm til hjelm hits uden i spil opkald og ingen bøder. straffen kommer ned på onsdag.

Og selv om han ikke brugte sin hjelm til at banke ud Cornish, er det stadig en vigtig mulighed for CFL at sende en besked, der blæser til hovedet, vil ikke blive tolereret.

DE TILBAGE!

Ottawa vil gøre sin triumferende tilbagevenden til CFL for anden gang i de sidste 13 år på torsdag aften, da ekspansion RedBlacks vil kæmpe Bombers på Investors Group Field. Det blev dog den eneste historie linje.

Tiltningen vil også indeholde Ottawa quarterback Henry Burris overfor fansen af ​​holdet, han signerede med efter at være blevet en gratis agent i februar, og 2011 CFL-defensive spiller af året, Jovon Johnson, vil vende tilbage til Bombers efter at have ladet ham gå i gratis bureau.

Det er godt at se nationens hovedstad tilbage i folden, og de skal være ret konkurrencedygtige i den svage østafdeling i år. De vil dog ikke have en vindende rekord, hvilket ville være par for kurset. En Ottawa CFL-franchise hasn havde en vindende sæson siden 1979.

Tilføj det hele, og de havde 21 på hinanden følgende tabkampagner.

DOODLE DANDY

CFL fik god amerikansk opmærksomhed under åbningsweekenden, da en af ​​NFLs topstemmer, Sports Illustrated Peter King, deltog og skrev om spillene i Calgary og Regina. Han havde også en kollega, Jenny Vrentas, deltage i sæsonåbneren i Winnipeg.

Spillene var duds, men de tre nedspillede spil fik stadig en god offentliggørelse syd for grænsen, der faldt sammen med ligaen, at ESPN havde underskrevet en flerårig aftale med CFL. Hver eneste af denne sæson spil vil blive vist på en ESPN platform eller en anden, herunder nogle spil på de vigtigste netværk.

Det er et andet skridt i den rigtige retning for ligaenes langsigtede levedygtighed.

LATE HITS

Så bombere går tilbage til West Division og ligner verdens beaters. Der skal være noget i vandet, fordi Vesten er 161 87 1 mod øst siden begyndelsen af ​​2006-sæsonen Roughriders defensive ende Ricky Foley skød op to af de fire ugentlige ligauddelinger på tirsdag. Han var den øverste canadiske og top defensive spiller efter at have registreret tre sække i hans hold, vinde over Tiger Cats. De andre vindere var Bombers quarterback Drew Willy (offensiv) og Argonauts kick returner Chad Owens (specialhold) Argos mandag underskrev Owens og center Jeff Holder til kontraktudvidelser Tiger Cats bruger to dage i Regina, inden de går videre til Edmonton, hvor De vil kæmpe mod Eskimos på lørdag. Bombers har placeret linebacker Korey Banks på deres suspenderede liste, efter at han nægtede at tage en backup-rolle. Han mistede sit startjob til Johnny Sears i træningslejr.

De forsvarende champs sparkede tingene væk, hvor de forlod ting sidste sæson, med en blowout sejr over Tiger Cats.

2. Calgary

Bo Levi Mitchell æra begyndte smukt med lille modstand fra Alouettes, og nu har de farvel til at helbrede.

3. Winnipeg

Bombere chokerede de fleste CFL observatører med deres nedrivning af East Division favoritter fra Toronto.