Centralstifter ned tiende i række

Centralstifter ned tiende i række

CYNTHIANA Gennem lørdagens cacophony og 193 wrestling kampe på Harrison County Middle School var en ting C-akkord harmonisk.

Johnson Central vandt sin 10-rute Region 8 wrestling møde. De Golden Eagles besejrede Harrison County, 270 190.5. Sheldon Clark sluttede tredje med 154,5, point, Montgomery var fjerde med 115,5, og Ashland var femte med 108.

Central coach Jim Matney talte dog så meget om hans sønner Dalton og James, der vandt medaljer på den statslige ungdom, mødes den 4. februar på Broadbent Arena i Louisville. Som for lørdag

‘Jeg tror bare, jo mere du vinder, jo mere pres kommer på dig,’ sagde Matney. ‘Ti i træk er et godt tal.’

På bagsiden af ​​mange centrale singlets ser du en virkelig rigtig muskulær ørn, der ser ud som om det havde brugt omkring 10.000 timer at pumpe jern. Golden Eagle-menneskene var ikke det, der blev bremset, men de var en stærk tilstedeværelse.

To ottende gradere blev champions. Jacob Cain fanger 106 pund titlen med en 5 2 beslutning over Harrison County s Yahir Menchaca, og Levid Rodriguez slog Sheldon Clark senior Rowdy Kinser på 170, 6 1.

En senior, Blake Gamble, gjorde det samme på 152, da han scorede en stor beslutning 18 5 sejr over Perry County Central’s Renzie Costello. Senere hængte et par junior Horns deres modstandere Matthew Jacob Wilkerson fra Pikeville på 220, 11 0, og Alex vandt 195 pinnede Joseph Fisher af Letcher County Central.

‘Jeg er en junior, jeg har ventet på en regional titel i et stykke tid,’ sagde Matthew Horn. ‘Ti på række, det føles godt at være en del af denne tradition.’

Endelig sluttede den største og den anden mindste først. Byron Pierce pinnede Pike County Central s Gavin Hunt på 285 og Dalton Lawson vandt 113 titel over Xavier Rogers af Pike County Central, 19 0.

Alex Horn gav ikke Fisher meget tid til at nyde noget Horn klæbte ham på bare 17 sekunder. Pierce var en smule langsommere i pinning Hunt det tog 3 minutter, 57 sekunder.

Du vil ikke kende Lawson ved hans fornavn. Han siger næsten ikke nogen omkring Paintsville forbinder ham med rødhårede Cincinnati Bengals quarterback Andy Dalton, han er kendt som ‘Opey.’ (Hans bedstemor var ansvarlig for den usædvanlige stavning.)

‘Jeg fik’ Opey ‘, da jeg spillede træningsbanebaseball,’ sagde Lawson. ‘Træneren gav det til mig, fordi han troede, at jeg lignede Opie på’ The Andy Griffith Show. ”

Ashland s Jarrett Sanders og Blake Day scorede regionale vinder.

Sanders håndterede Isaac French of Bourbon County for 120 titlen, 11 1, og Day besejrede Central’s Nathan Begley på 145, 9 1.

‘Jarrett’ er et hårdt arbejde ‘kid’, sagde Ashland træner Butch Scarberry. ‘Han går til hver lejr, klinik (og) offseason turnering.’

Dag, en senior, scorede en takedown i de sidste fem sekunder af den første periode og effektivt klækket kampen i den anden periode på 7 0 på en takedown og næsten efterår.

‘Jeg var nervøs,’ sagde Day. ‘Når jeg var ved at bryde, fik jeg en takedown, og (nerver) gik væk.’

Ashland junior Gage Hignite sluttede tredje og dermed kvalificeret til staten på 136 med en 6 4 sejr over Central s Matthew Spradlin.

Ikke kun lørdag gav Day ’s eneste regionale krone, det var også næstsidste møde dagens samlede atletiske karriere. Han kommer til at slutte ved næste uges statsmøde på Alltech Arena i Lexington.

Region 8 Mød

På Harrison County Middle School

1. Johnson Central 270; 2. Harrison Co. 190.5; 3. Sheldon Clark 154,5; 4. Montgomery Co. 115.5; 5. Ashland 108; 6. Pikeville 96.5; 7. Pike Co. Central 89; 8. slips, Bourbon Co. og Letcher Co. Central 76; 10. Perry Co. Central 70; 11. Belfry 61; 12. Prestonsburg 19. 13. Boyd Co. 11; 14. Phelps 3; 15 slips, East Ridge, Harlan Co., Jenkins og Lawrence Co. 0. (top fire kvalificerer til staten mødes 16. februar 17 på Alltech Arena, Lexington)