Central Wisconsin Fairgrounds at få

Central Wisconsin Fairgrounds at få

MARSHFIELD, WI (WSAU) Planer om at udvikle en ‘campus masterplan’ til de centrale Wisconsin State Fairgrounds i Marshfield går videre.

Det er ifølge Justin Casperson, Parks and Rec. Direktør for City of Marshfield, der siger MSA Professional Services, vil gøre det studie, der blev bedt om af en nylig konstruktion på messen.

‘Dette forslag til campusplan er en betingelse for opførelsen af ​​Wenzel Family Stage og hestfamilierne, der var placeret på museets ejendom,’ forklarede Casperson. ‘Der blev udstedt en betinget brugstilladelse, der krævede udvikling af denne campus masterplan for de to projekter. Og så håber vi at få det færdigt i april 2018.’

Marshfields fællesråd godkendte en overførsel på godt 9.000 dollars til undersøgelsen, som vil blive delt mellem byens Department of Development Services, Marshfield Park og Recreation Department, Central Wisconsin State Fair og Fairgrounds Commission.

Denne masterplan vil guide fremtidig vækst på de messer, der er hjemsted for Central Wisconsin State Fair, samt en lang række andre arrangementer i løbet af året.