sac louis vuitton Velgørenhed hjælper med at slå vinter blues

louis vuitton ähnliche tasche Velgørenhed hjælper med at slå vinter blues

CHARITY-arrangørerne har hilst succesen med en appel til at hjælpe de ældre og de dårligt stillede klare vinterkulden efter at have rejst Billige Moncler Sale mere end 60.000.

Wiltshire Community Foundation s overlevende vinterappel blev lanceret i november for at hjælpe med at tackle brændselsfattigdom i Wiltshire og Swindon. Mere end 30.000 mennesker i amtet lever i brændselsfattigdom, hvoraf mange er ældre eller svagelige. Brændselsfattigdom defineres som at bruge mere end 10 procent af brændstofindkomsten.

Fiona Oliver, samfundsstiftelsens direktør for udvikling og markedsføring, sagde: ‘Sundhedsstudier viser, at ældre eller handicappede er mere sårbare i koldt vejr, fordi de ikke er i stand til at bevæge sig rundt for at holde sig varme. Koldt vejr kan gøre sygdomme forbundet med åndedræts- og kredsløbssygdomme meget værre.

‘Omkring 300 mennesker dør hvert år i Wiltshire, simpelthen fordi de ikke har råd til at opvarme deres hjem korrekt. Vi har hørt fra folk, der kun kan varme et værelse i deres hjem til en del af dagen, selvom temperaturen svæver rundt om frysning udenfor.’

Appellen har rejst 63.000 og 70.000 er blevet givet ud til 307 personer og familier over hele amtet.

‘Svaret har været fantastisk, folk har været meget generøse,’ sagde fru Oliver.

Ansøgere er blevet henvist til samfundsgrundlaget af organisationer, herunder Age UK, Aster Housing, kreditforeninger og Citizens Advice Bureau og via community foundation ’s hjemmeside.

Meget af pengene er blevet rejst af hundredvis af individer, der pantsætter deres 200 regerings vinterbrændselsbetaling

‘Betalingen betyder ikke, at så mange mennesker, der modtager den, ikke har brug for at betale deres brændselsregninger’, sagde fru Oliver, Billige Moncler Jakke Herre ’så vi har spurgt dem, der føler at de har råd til at løfte deres betaling til os så vi kan hjælpe dem mindre heldige. ‘

Donationer til fonden kom fra snesevis af individer såvel som organisationer og velgørende trusts.

Sidste år var individuelle betalinger 200, men stigende brændstofpriser har tvunget samfundsgrundlaget til at hæve betalingerne til 300 for dette år.

Fru Oliver sagde: ‘Vi er så taknemmelige for alle, der har bidraget. Vi ved, at disse betalinger gør en reel forskel for dem, der modtager dem, det kan virkelig redde et liv.’

Aster-koncernens sagsbehandler Liz Axford ser problemet ved første hånd og kender kun for godt de økonomiske vanskeligheder folk står over for, når temperaturen falder. Hun sagde, at sagarbejdere kommer på tværs af folk, der er tvunget til at forlade måltider eller reduceres til at spise dårligt, så de kan holde deres opvarmning på.

Fru Axford, som er baseret i Devizes, besøger familier, der ansøger om invalideydelser, og kan hurtigt anerkende brændselsfattigdom. ‘Vi går ind i et hus og ser nogen huddled under et tæppe, der er en chill i luften. Hvis vi skal hjælpe disse mennesker, kan vi ikke løse problemet direkte, vi er nødt til at komme på det i en rundt omvej, ’sagde hun.

‘Men det kommer til sidst ud i samtale, at de ikke har råd til at varme mere end et par værelser.

‘Vi går igennem deres regninger med dem og forsøger at finde ud af, hvad deres gennemsnitlige udgift er. Når jeg fortæller dem, kvalificerer de dem til Surviving Winter-fonden, de siger’ men vi har allerede haft det ‘. De bliver forvirrede med regeringens vinterbrændselsbetaling. Når jeg forklarer, at de kan få ekstra hjælp, ser de på dig med vantro. Denne fond gør virkelig forskel, og jeg vil gerne have flere mennesker at vide om det.

Blandt dem, der blev hjulpet af ordningen, var Janet Philpott, 73. Hun sagde: ‘Hvis jeg ikke har disse penge, bliver jeg dræbt på min sofa med en vandflaske. Det er sådan en Godsend.’

Det er så meget, som Surviving Winter Grant betyder for Janet Philpott, 73.

Hun har boet i og omkring Castle Combe hele sit liv. Hun er nu alene og kæmper for at få ender til at mødes i huset ved siden af ​​den, som hendes mor levede i det meste af hendes liv og den, hvor hun tilbragte det meste af sin barndom.

Det er et efterkrigshjem bygget for at klare befolkningstilvæksten i nord Wiltshire og har store værelser med højt til loftet, der er vanskelige at holde varme.

Fru Philpott havde begge hendes hofter erstattet, da hun pensionerede sig fra Homebase i Chippenham for ti år siden. Hun finder det stadig svært at bevæge sig frit om, selvom hun stadig klarer at komme udenfor for at hugge det træ, hun har brug for til sin åbne ild hver dag. Hendes overlevende vinterbidrag hjælper hende med at opbevare kuld og træ til vinteren.

Det er kun andet år, hun har modtaget tilskuddet efter at have fået besked om det af en ven. ‘Jeg føler mig så heldig at have disse penge, det gør en forskel på det, jeg har råd til at gøre. Uden det vil jeg skære på andre ting for at holde mig varm,’ sagde hun.

Som det er hun har ingen opvarmning ovenpå bortset fra en lille bærbar varmeapparat og bruger hendes aldrende Raeburn komfur til opvarmning af køkkenet.

‘Jeg elsker min komfur. Den kører på kul, og hvis jeg taber den elektriske, ved jeg altid, at jeg kan lave mad på dette,’ sagde hun.

At være varm og hyggelig i sit hjemlige forreste rum betyder verden for hende, siger hun. Og det holder fingrene nemmere, hvilket betyder, at hun kan forkæle sig i sin kreative lidenskab, strikning.

Hun og hendes venner strikker og hækler fødselshatte og sengekapsler til babyer og ældre patienter på Royal United Hospital i Bath. Hun strikker også katte og hunde tæpper til et dyresundhed i Dorset.

‘Jeg elsker at strikke og jeg er meget glad for at sætte den i god brug,’ sagde hun.

‘Fællesskabsstiftelsens hjælp er vidunderlig. Hvis folk har råd til at donere til det og holde ældre folk varme, vil de gøre det godt, fordi det er sådan en hjælp. ‘

Også taknemmelig er Vivienne Watson som 300 Surviving Winter grant fra Wiltshire Community Foundation betyder, at hun har råd til at varme hendes hjem uden at bekymre sig om, hvordan hun har råd til at gøre noget andet.