louis vuitton taschenanhänger Velazquez Victory kunne markere Politisk Watershed Allentown Demo Mayoral kandidat tegner fra latin

louis vuitton schuhe kaufen Velazquez Victory kunne markere Politisk Watershed Allentown Demo Mayoral kandidat tegner fra latin

Velazquez Victory kunne markere Politisk Watershed Allentown Demo Mayoral kandidat tegner sig fra latin, anglo rødder.

1. juni 1997 af BOB WITTMAN, The Morning Call

Martin Velazquez III stod foran Allentown City Hall sidste torsdag, timer efter læring var han overraskende top vote getter i byens betagende tætte demokratiske borgmester primært en uge tidligere.

Han reminiscerede om at vokse op på N. Poplar Street, i en familie stærkt kastet med Latino og Anglo ingredienser, da hans tanker pludselig tog et blankt ud.

Til optegnelsen (Publiceret torsdag den 5. juni 1997) spillede demokrat Karl Kercher ingen rolle i Martha Falks kampagne for Allentown borgmester. En historie søndag mistede sin rolle.

Velazquez beskrev hvordan i julen hans familie ville deltage i runden af ​​sociale besøg Puerto Ricas familier gør i løbet af sæsonen, tilbyder Billige Moncler Jakke Herre sange, deling af gæstfrihed, fejrer glæden ved ferien.

Kun Velazquez kunne ikke huske det Moncler Jakke Dame spanske navn til juletraditionen. Ordet han fandtes for var ‘parranda’, men han kunne ikke få det til at tænke på.

Scenen var karakteristisk for Velazquez, der blev opvokset i en engelsktalende husstand. Spanske ord kommer kun haltende til ham. Det var også et glimt af, hvad Allentown kunne se ud i fremtiden: etnisk forskelligt, kulturelt assimileret, sikkert i succes.

‘En af de kvaliteter, jeg bringer, er en forståelse af begge verdener,’ sagde han og ekko et kampagnetema.

Velazquezs dramatiske indfangning af den demokratiske nominering til borgmester dramatisk, fordi Velazquez vandt med kun tre stemmer og derefter kun under den officielle tælle ni dage efter at alle troede, at råds konge Emma Tropiano havde vundet med tre stemmer, bærer et par førstester.

Velazquez er den første person med et latino efternavn til at stige så højt i lokalpolitik. Ved 39 er han den første af en ny generation til at bede Allentown-vælgerne om at vælge ham til byens øverste politiske job.

Velazquez er også den første demokrat i mindst et kvart århundrede for at vinde en nominering til borgmester uden hjælp fra mange af partiets stalwarts.

Det var trods alt en tredje modstander den 20. maj, to gange i Lehigh County kommissær Martha Falk, der nød støtte fra partiets arbejdsheste, demokrater som den tidligere byassistent Thomas C. Anewalt og Karl Kercher, en medarbejderassistent til tidligere borgmester Joseph S Daddona.

‘Dette var virkelig en virkelig græsrods kampagne,’ siger Velazquez. Få ville være uenige.

Velazquezs nominering over Tropiano ændrede også dramatiske borgmester William L. Heydts politiske perspektiver i novembervalget.

Hvis Tropiano var forblevet demokraternes nominerede, siger nogle politiske insidere, at republikanske Heydt havde en bedre chance for genvalg, selvom Tropiano har stor støtte.

Nu skal Heydt kæmpe hårdt for en anden periode, siger de eksperter. Velazquez ‘behagelig personlighed og løfte om at bringe folk sammen kan gøre en stemme for ham en nem beslutning for dem, der er blevet omhyggelige med Heydt.

Tropiano har været ude af kontakt siden den officielle tælling blev annonceret og har ikke returneret en reporters telefonopkald. Hun har endnu ikke sagt, om hun vil bede om en fortælling.

Tropiano har ret til at anmode om en fortælling. Hun har fem dage fra den officielle stemmeberegning for at afgøre, om den skal udfordres, ifølge advokat Henry S. Perkin i County. Det betyder, at hun skal beslutte i torsdag.

For at indlede en fortælling skal en kandidat sikre signaturerne for tre registrerede vælgere i hvert distrikt, hvor afstemningen er i strid. Kandidaten skal også betale et depositum på $ 50 for hvert distrikt, hvor der kræves en recount. Pengene returneres, hvis svindel eller væsentlig fejl er afdækket, ifølge Perkin.

Anewalt sagde, at insiderne i partiet havde forsøgt at tilskynde nogle almindelige demokrater til at deltage i løbet som uafhængigt i efteråret for at løbe imod Heydt og Tropiano. Efter Velazquez blev erklæret vinderen i torsdag, sagde Anewalt, ‘Jeg tror en uafhængig kandidat vil smelte væk.’

Anewalt, som var formand for Falks kampagne, sagde, at han vil støtte Velazquez i november.

Velazquezs far, Martin Velazquez Jr., kom til USA fra Puerto Rico i 1951. Han giftede sig med en lokal kvinde fra en Pennsylvania hollandsk familie. De tre sidste børn inkluderede Martin III, født 1958.

Velazquez gik i arbejde for First National Bank i 1981 og forblev med banken efter at den blev absorberet af Meridian Bank of Reading og senere af CoreStates Financial Corp. I dag er han tjenestemand i bankens personaleafdeling på syvende og Hamilton gader.

Før han løb for kontor, tjente Velazquez på Allentown Human Relations Commission. Han var medlem af Daddonas anti-drug og prostitution task force og fik plads på Lehigh County Demokratiske Udvalg, der repræsenterer den 8. afdeling.

Velazquez var en delegeret sidste sommer på den demokratiske nationale konvent i Chicago. Han har været Allentown City Councils repræsentant på Joint Planning Commission of Lehigh Valley og Baum School of Art.

Velazquezs far arbejdede to arbejdspladser mest af sit liv, så det var hans engelsktalende mor, Arlene, nu afdøde, der regulerede rytmerne i huset.