louis vuitton onlineshop Veteraner marcherer gennem tiden

louis vuitton kaufen günstig Veteraner marcherer gennem tiden

TROY En visuel tidslinje af de hårdkampede dage af Miami Valley veteraner er for nylig blevet afsluttet til offentlig visning.

Med støtte fra Troy Foundation er en 42 fods vægmaleri, Marching Through Time 1775 2016, placeret i Miami Valley Veterans Museum, et non profit museum dedikeret til at bevare arven fra Miami Valley veteraner.

for ofte tænker vi på de for tiden betjente eller nyligt betjente medlemmer af vores væbnede styrker med lidt tanke til alle de mænd og kvinder, der gav så meget til vores nation, og vægmuren indkapsler det ved at vise en tidslinje af begivenheder gennem vores nationale historie Som erfaret af medlemmer af vores militær, sagde Weis. maleriet ses, det vil tjene som en påmindelse for samfundet, at veteraner og servicemedlemmer har spillet en integreret rolle i at bevare de friheder og privilegier, vi nyder. På museet stoler vi på at hædre, bevare og fortsætte disse ofre og bidrag og ved, at denne vægmaleri er i overensstemmelse med Moncler Jakke Dame vores filosofi og mission. kunstner Karen Purke blev pålagt at afslutte det toårige projekt.

er en sand ære at være blevet bedt om at oprette et så stort projekt på vegne af Miami Valley Veterans Museum og Troy Foundation, sagde Purke. håber at besøgende på museet, der ser vægmaleriet, vil finde en fornyet respekt for alle de mænd og kvinder, der har tjent vores land. ni vægmalerier hænger som en del af museets samling i hovedstuen og indeholder gengivelser af originale fuldfarve pen og blæk akvarel malerier og sort og hvid pen og blæk tegninger skabt af Purke, samt historiske fotografier i det offentlige domæne og fotos, der er en del af museets Moncler Jakke Dame samling.

konceptet var at skabe billeder, der ville afspejle veteraner fra 1795 til nutidens dag, sagde purke.

Hver af de militære filialer i hele tiden, herunder hæren, flåden, luftvåbenet, marinerne, kystvagten og handelsmændene, er repræsenteret i hele panelerne. Purke sagde, at der også er genoplivende temaer hele vejen igennem, herunder militære veteraner vedligeholde deres udstyr, forberede deres mad og tage sig af de sårede.

af de ting, veteranerne har gjort i hundreder af år, sagde Purke.

Hvert panel har også en præsident fra tidsrummet malet i venstre hjørne for at hjælpe seerne med at forstå tidsrammen bedre. Purke sagde et beskrivende kort er også tilgængeligt på hvert panel.

kan lære meget af bare at læse disse kort, sagde hun.

Hun sagde, at projektet tog massive mængder af forskning for korrekt at skildre de militære situationer samt uniformer og våben i hver tidsperiode. Hendes mand, lokalhistorie Terry Purke, hjalp hende i forskningen, og hun kiggede på lokale veteraner for hjælp. En lokal mand, en helikopterpilot fra Vietnam, tog endda sin uniform i for at kunne bruge den til at genskabe denne tidsperiode.

var uvurderlig for at kunne stille ham spørgsmål, sagde hun.

Purke arbejdede sammen med en lokal trykkeri, Characters Inc. of Troy, for at bringe panelerne til at virke. Hun sagde, at hun gjorde layoutet på hver af panelerne, og de blev derefter trykt på en bredformatprinter, som de plejede at lave tegn på semis og togbiler.

Det overordnede billede af vægmaleriet er det af et amerikansk flag, sagde Purke. Hun sagde, som du står i den ene ende af vægmaleriet og ser ned ad gangen, du vil se et traditionelt 50-stjernet amerikansk flag indbygget i det overordnede layout.

virkelig ønskede at skabe noget, der havde et dobbeltbillede koncept, hvor du kunne se på hvert panel separat, men du kunne stå et par meter tilbage og se et overordnet billede, der binder tidsperioderne sammen. sagde efter at have talt med en række veteraner, svaret var klart.

sagde det skal være flag. Det er det, vi kæmper for. Det skal være flag, sagde hun.

Siden muralerne er gået op, sagde Purke, at hun har modtaget en masse positive tilbagemeldinger.

gentleman sagde, tjente i haiti og ingen nogensinde funktioner haiti relateret til service. Tak, sagde Purke, tårer godt i øjnene.

Weis sagde også, at han har hørt gode ting om vægmaleriet.

Afslutningen af ​​det første panel har vi hørt mange gode ting om projektet. Fra folk som sen. Bill Beagle til veteraner i 2. verdenskrig har alle haft positive indtryk, siger Weis. Forventer fuldt ud, at som vi fortsætter med at få det offentligt udstillet og gennem vores rejsearrangement og uddannelsesindsats, vil vi se mere positive kommentarer og effekter fra vægmaleriet. gengivelser af de forskellige tidsperiode paneler fra vægmaleri vil også blive brugt i rejser uddannelsesmæssige viser også, Purke sagde. Tabellen udstillingen vil blive taget til forskellige funktioner i hele området for at ære service af lokale mænd og kvinder, sagde hun.

Målet er at øge bevidstheden om veteraner gennem årene og de offer, de har lavet for vores land, sagde Purke, der sagde udstillingen vil også øge bevidstheden om museet og hvad den har at tilbyde.

Det er nok det bedste arbejde, jeg nogensinde har gjort i hele mit liv som kunstner, sagde Purke og tørrede tårer fra øjnene. Jeg er meget, meget stolt, jeg blev valgt. {