louis vuitton neo Vejr og trafik

louis vuitton taschen material Vejr og trafik

‘Fury’ er en blanding af skarpe realisme og squishy cliches, der bekæmper film ikke behøver mere.

Kommer ud af hans LAPD-drev rundt om krønike ‘End of Watch’, graver Ayer endnu engang mod hårde mænd i dødelige, voldsomme omstændigheder. ‘Fury’ komprimerer et dusin anden verdenskrigs film ‘værd for spænding, konflikt og blodbad i en enkelt 24-timers fortælling, der blev sat i april 1945. Historien går i bevægelse, når en ungdommelig skræmt skrivebordsjockey (Logan Lerman) slutter sig til Wardaddy s besætningsmedlemmerne, og mændene spekulerer på, om det nye barn staver dum for alle, der deler tunge kvarterer inde i tanken.

‘Vent’ vil du se, hvad en mand kan gøre for en anden mand, ‘advarer den kristne gunner, der spilles af Shia LaBeouf til Norman, den tilbageholdende assistentschauffør Logan skildrer. De hylende normandiske holdninger er hårde, hans medsoldater er nådesløse for at få Norman op for at dræbe fart. Michael Pena spiller tankdriveren, Trini, opgraderet af Pitt s Wardaddy for at ’snakke mexicansk’. Loader, Grady, en sumprottespil, der spilles af Jon Bernthal, anerkender i første omgang næppe Norman som et medmenneske. Grady ‘er fortabt grund og kender den; Norman er ren af ​​hjertet og ædle af ånden, og den anden udviser sin trosretning.’ Min samvittighed er ren, jeg holder det sådan. ‘Du ved’ Fury ‘vil sende Norman gennem Wringer uden at udfordre Grady s første indtryk.

I begyndelsen finder Wardaddy et par sekunder alene og afslører, hvor nervepirrende og panicky krigen har skabt ham. Da er Wardaddy og hans mænd involveret i hård tank mod tankekamp med tyskerne, ofte i skræmmende nærhed, kæmper ‘Fury’ for at forene sine egne stridende impulser. Hvor meget ’sjov’ burde blodbadet i denne slags billede er det virkelig? Ayer har en anlæg både til hårdkørsel melodrama og ubarmhjertig, tåget spildende handling, der grænser op til spillerens sanselighed uden at falde bytte til det helt. Han kan skrive.

Han kan også overskrive. Den omfattende snak i ‘raseri’ om godt og ondt, Gud og djævelen og menneskets umenneskelighed til mennesket bliver temmelig tyk. ‘Idealer er fredelige. Historien er voldelig, ’siger Wardaddy på et tidspunkt, selv om intet han siger, enten før eller efter den linie antyder en mand, der tænker på disse slags afhandlinger. Den kulminerende kamp finder, hvad der er tilbage af Fury og hendes mænd kvadrer mod snesevis og snesevis af desperate tyskere, timer fra krigens ende. Her falder realismen, og Ayer favoriserer en mere upersonlig, mere kommerciel form for blodbad.

Filmens lyriske interlude, der er sat i en tysk by, der for nylig er taget af de allierede, opstiller jomfruen Norman (med hjælp fra sin hengivne engel mentor, Wardaddy) med en lokal pige (Alicia von Rittberg). Wardaddy slapper af Selskabet til den unge kvindes mere verdslige fætter, der spilles af den fantastiske rumænske skuespillerinde Anamaria Marinca. Problemet med denne scene, som er ret interessant, er, at det føles som en krigsfilm, i modsætning til krig.

Hvorfor kunne ikke Ayer følge op på det tidlige, panickede glimt af Wardaddy med noget andet antydning i ‘Fury’ af hans hovedpersonens dæmoner? En håndfuld revisioner, tweaks og justeringer, sammen med en musikalsk score mindre bombastisk grandiose, kunne have gjort dette til en film, der skal huske.

Der er mindst en stor film i en tank blandt almindelige soldater. Det er fra Israel: ‘Libanon’ (2009), der beskæftiger sig med Libanon-krigen i 1982. Der trænger klaustrofobien hvert menneske drama. På dette billede er der et citat tapet til tankvæggen: ‘Manden er stål. tank er kun jern. ‘ Ayer mener på samme måde, at ’svaghed’ medfører en frustrerende procentdel af tin til at gå med jern og stål.

MPAA rating: R (for stærke sekvenser af krigsvold, nogle grisly billeder og sprog hele vejen igennem)

En georgisk kvinde diagnosticeret med en sjælden form for kræft ønsker intet andet end at gifte sig med hendes fire barns far, men hidtil har det ikke været muligt fordi hun sov. >> Se nyhedsrapporten her Aubri Gillilan fortalte Atlantas WSB-tv, at hun ikke kan giftes, fordi amtets embedsmænd insisterer på at hun kommer ind på deres kontor for at udfylde formularen for ægteskabslicensen. Gillilan og Andrew Hendrickson har en 4-årig datter og triplets. ‘Børnene fortsætter med at spørge, er Papa, at giftes med Mommy? Og ​​jeg ved ikke, hvad jeg skal fortælle dem, sagde Hendrickson til WSB TV. fortalte dem, at jeg arbejdede på det. ‘Den terminalt syge kvinde sagde det ikke rimeligt, at hun ikke kunne få ægteskabstilladelse uden fysisk at være hos Fulton County South Annex. Hendes malignt melanom forhindrer hende i at forlade hjemmet, rapporterede WSB TV. >> Læs mere trendy nyheder »Jeg fortalte dem, at hun var under hospice care, sengetid. Hun kunne ikke komme,« sagde han. Embedsmænd nægtede stadig at give ham en licens. Fulton County Probate Dommer Pinkie Toomer sagde det er svært at sende en arbejdstager til en persons hjem på grund af sikkerhedsproblemer, men hun fortalte WSB TV, at hun kigger på sagen. Gillilan sagde, at ægteskabslicensen ville bety verden for hende. ‘Dette er det bedste jeg kan have, sagde hun . ingen måde for mig at gå ned ad gangen. På mandag meddelte OSBI, at de fornyede en $ 5,000 belønning i håb om at finde nye beviser i 2014-dræbningen. Undersøgere siger, at den 28-årige mand blev fundet i et hus i Okemah med flere stabsår. OSBI tilbød den samme kontantbelønning i november, som siden er udløbet, pr. Statslov. Osborne s sagen er også fremhævet i et spil af spillekort, som Oklahoma fanger kan købe.

Lærere Moncler Sale på tværs af staten siger, at de går den 2. april, hvis lovgivere ikke godkender lønforhøjelse pr. 1. april. Når en lærer går ud i nærheden, fortæller Tulsa borgmester GT Bynum KRMG, han er frustreret over manglen på handling fra Oklahoma lovgivere om skolefinansiering. Bynum siger, at han ikke ser lovgiveren gøre noget andet pr. 1. april. Statlig lovgiver er ikke i stand til at vågne helt pludselig og sige, du ved hvad, vi bør finansiere dette som det bedste uddannelsessystem i Amerika, sagde borgmester Bynum. De fleste penge kommer fra moms med lille lokal input. Han ønsker, at lokalsamfundene skal kunne træffe finansieringsbeslutninger for skoler. Fællesskaber har beføjelse til at løse problemet selv, vi skal have det samme problem igen og igen og igen. Nogle KRMG lyttere er om bord med den idé. De bekymrer sig om, at hvis lokale obligationer kunne finansiere skoler, ville de mindre skoler ende med at lide på grund af mindre penge end de større skoler. Bynum siger, at Tulsa City arbejder på en akutpasningsplan for forældre.

En Georgia-familie er i sorg efter en allergisk reaktion på jordnødder, der førte til en 12-årig piges død. >> Se nyhedsrapporten her Amanda Huynh var tidligere blevet indlagt til allergiske reaktioner på jordnødder, men det er stadig surrealistisk for sin bror, at hun er væk. ‘Hun mente meget, for mig, og jeg har lyst til, at hun betyder meget for samfundet,’ sagde broren Dillon Huynh. Ærenrullestudenten på Lee Middle School i Coweta County var på vej hjem tirsdag på en skolebuss, da hun tog en bid af en granola bar. Det var en snack, som familien siger, at hun havde spist før. ‘Hun ville altid kontrollere alt og sørge for, at det var rigtigt,’ sagde Dillon. >> Læs mere trendy nyheder Men hun begyndte at blive syg og skoleansatte kunne ringe 911 til en ambulance for at tage hende til hospitalet. Hendes bror delte billeder fra hendes hospitalsseng, hvor lægerne Billige Moncler Outlet fortalte familien, selvom hun vågnede, ville hun have permanent hjerneskade. Amanda døde torsdag, og hendes familie holdt sin begravelse søndag. Præsidenten på Lee Middle School sendte et brev til forældre om, hvordan sorgsrådgivere vil være på skolen i de kommende dage. Amanda s bror sagde, at han håber, at hendes historie vil uddanne andre om fødevareallergier. ‘(Jeg vil have folk til at) leve med hende i deres hjerte og virkelig vide, hvor alvorligt det er’, sagde han. >> Se en GoFundMe-side for familien her