louis vuitton lockit Vejen til modstandsdygtighed

louis vuitton us Vejen til modstandsdygtighed

Dunn County (WQOW) Nogle gange er den hårdeste kamp en der sker inden for sig selv. Her i Chippewa Valley er en af ​​disse kampe med afhængighed. I en del af News 18’s fortsatte dækning deler lokale narkomaner overlevende deres fortællinger om, hvordan de skiftede baner, fra vejen til ødelæggelsen, til vejen mod modstandsdygtighed. ‘Jeg var St. Croix Countys største leverandør for en godt halvanden år. Jeg var seksten år gammel og jeg gik over til byerne og købte ounces meth hver anden dag, sagde Chamberlin. Med to små børn og stadig i hendes teenagere gik Chamberlins liv forbi uden hende. ‘Det Moncler Jakke Dame er stort set en stor sløring, du er ligesom at gå og Billige Moncler Sale gå. Ligesom da vi var høje, så var det ikke noget, ’sagde Chamberlin. Chamberlin har brugt næsten halvdelen af ​​sit liv i en cyklus, krasjet på sofaer og landede bag stænger. Selv om hun søgte en vej ud, blev hun tilbage uden nogen retning om hvordan. ‘Når de bliver løsladt fra fængsel, hvad nu? Vi har fået dig nyder for denne klump af tid, men nu hvad skal du gøre? Du er frigivet lige tilbage i samfundet uden ressourcer, ingen hvor skal du gå, ingen job, intet. Hvad vil du gøre? Du kommer til at gå lige tilbage til dine gamle vaner, fordi det er hvad du ved hvad du skal gøre, og det er sådan du ved at leve. Det lever ikke rigtigt, men du er ved at overleve, sagde Chamberlin. kun 18 år og uden kompas kunne Chamberlin klare sig i stoffer i syv år, men kampen var ikke helt over. Hun gik tilbage og tilbragte fem år i den velkendte dumme, indtil hun fandt Dunn County Treatment Court i 2015. ‘Det er så trøstende at vide, at jeg ikke er alene i dette. Der er millioner, millioner af mennesker kæmper med afhængighed og har ingen anelse om selv at tackle det. Det er svært at kæmpe, men da jeg gik til det allerførste møde, var det ligesom jeg kan. ønsker at leve som dette og at vide, at der er håb, ’sagde Chamberlin.Marshfield Clinic s substansmisbrugsdirektør Sheila Weix, sagde Chamberlin ikke alene for at finde styrken til at overvinde afhængighed hos andre.’ Når du flytter til et opsving orienteret samfund der er accept, uanset hvor du går, der er bevidsthed om at udvikle ting, der er alkohol- og narkotikafri og familieorienteret, så der er støtte til mennesker, ’sagde Weix. Nu seksten måneder ædru er Chamberlin i en ny cyklus . Hun sagde, at det var hendes genopretningssamfund, der hjalp hende med at lukke et kapitel og begynde at skrive en anden. ‘Du går, du lærer at gøre det, og når du lærer at gøre det, og du går tilbage og giver tilbage til en anden person. Det er cyklusen, ’sagde Weix. Det er en ændring, der har givet hende mere end bare sit eget liv tilbage, det bragte sine børn tilbage og viste sig at det aldrig er for sent at vende sig over til at blomstre.’ Addiction ‘ s hårdt, det er meget svært at kæmpe. Du behøver ikke at fortsætte med at bekæmpe det, du kan give det op. Recovery, det er håb, det er en chance for et andet liv, det er en ny start, sagde Chamberlin. Hvis der er nogen der kæmper med afhængighed i din familie, sagde Weix, at det bedste er at nå ud til lokale læger for bedre at forstå afhængigheden og at komme i gang med supportgrupper