louis vuitton koffer gebraucht Vero Beach High School har et første ændringsproblem

louis vuitton schweiz Vero Beach High School har et første ændringsproblem

Vero Beach High Schoolon Florida’s østkyst har ikke respekteret det første ændringsforslag. Krause, en topstuderende, stigende senior, vores klient og den unge mand, der skulle tjene som VBHS seniorklassespræsident i det kommende skoleår, forstår bedre hvorfor forfatningen kræver, at offentlige institutioner, ligesom hans skole, respekterer de studerendes forfatningsmæssige rettigheder for et humoristisk kampagnetilkendegivelse, han lavede, og diskvalificerede ham fra valget først efter at have vundet valget. Du kan se for dig selv.

Som du kan se afspejler videoen ikke andet end god natured, All American kampagne for kontor. Men skolen siger ellers. fra løbet på grund af denne tale.

Forfatningen siger anderledes. I Tinker v. 503, 512 (1969) anerkendte USAs højesteret, at ‘hverken elever eller lærere kaster deres forfatningsmæssige rettigheder til ytringsfrihed eller udtryksfrihed i skolehusporten.’

Domstolen fastslog, at en skole ikke må censurere en studerendes tale, medmindre det forårsagede en væsentlig forstyrrelse af eller en væsentlig indblanding i skoleaktiviteter. Hans tale anmodede simpelthen sine medstuderende om deres støtte i det kommende valg til studerende.

For at være sikker, hvis en studerende giver en tale, der er uforskammet, vulgær eller profan, så kan skolen straffe ham. 403 v. 675 (1986). Men det er ikke fjernt tilfældet her. Hans tale talte direkte om nationale politiske kampagnemner som kommunisme, opkrævning af skatter og præsident Trumps erklærede hensigt om at bygge en mur på vores lands sydlige grænse. Ingen kunne have taget sine kommentarer alvorligt; det vil sige, at ingen rimelig person mener, at hans kandidat til formandskabet er en kommunist, ønsker at hæve eleverne ’skatter eller favoriserer Sebastian River High School i stedet for sin egen gymnasium.

Højesteret har accepteret denne forfærdelige påstand for argumentets skyld, både inden for og uden for skolens sammenhæng, at den blotte kendsgerning, at nogen kan overtræde indholdet af tale, ikke er tilstrækkelig begrundelse for at forbyde det. Moncler Jakke Dame ved 509. Som efterfølgende føderale sager har tydeliggjort, kræver Tinker en specifik og betydelig frygt for forstyrrelse, ikke kun en fjern fjernelse af forstyrrelser. Her har vi ingen frygt for forstyrrelse, endsige en bestemt eller betydelig frygt.

Vi forklarede yderligere, at skolens adfærdskodeks vedrørende offensiv tale også overtrådte det første ændringsforslag:

Studenthåndbogen definerer i vid udstrækning chikane som ‘enhver truende, fornærmende eller uhumaniserende gestus, brug af data eller computersoftware, eller skriftlig, mundtlig eller fysisk adfærd rettet mod en studerende eller en skolemedarbejder, der: 1) stiller en studerende eller skoleansat til rimelighed frygt for personskade eller ejendomsskade 2) har til følge at forstyrre en studerendes uddannelsesmæssige præstationer, muligheder eller fordele 3) medfører en væsentlig forstyrrelse af den ordnede drift af en skole. ‘Håndbog ved 30 31.

Politikets brede forbud mod ‘mundtlig adfærd’ er forfatningsmæssigt, både på ansigt og som anvendt her. Højesterets ret har sagt det samme om en lignende skolepolitik. I Saxe v. State Coll. Area Sch. Dist., 240 F.3d 200 (3d Cir. Tredje Appelkammer, i en udtalelse, der er skrevet af dommeren, nu retfærdighed Samuel Alito, slog ned i et skoledistrikts chikanepolitik som overbroad og holdt den selv tale, der er defineret som ‘chikanerende’ kan nyde First Amendment beskyttelse.

I Saxe skrev dommer Alito, at skolens trakasseringspolitik fejlagtigt fejede i de ‘enkle handlinger med drilleri og navngivning’, der tidligere var blevet beskyttet af det første ændringsforslag. Politikkens sprog i det tilfælde udelukkede tale har ‘formålet eller virkningen af’ at forstyrre uddannelsesmæssige præstationer eller skabe et fjendtligt miljø. Det ignorerede det forfatningsmæssige krav om, at en skole skal med rimelighed tro på, at tale vil medføre faktiske materielle forstyrrelser, inden det forbydes.

Dommer Alito forklarede, at selvom talen skabte et ‘fjendtligt miljø’, der ’strider mod andre elevernes rettigheder’, er det ikke nok, at talen kun er stødende for nogle lyttere, fordi ‘der er ingen Moncler Sale kategorisk’ chikane undtagelse ‘ til den første ændring s gratis tale clausule.

Skoleens chikaneringspolitik som den her omhandlede havde ingen tærskelkrav om gennemsigtighed eller sværhedsgrad, og derfor kunne det dække enhver tale om nogen, hvis indhold kunne fornærme nogen. Under forudsætning af, at en sådan tale ikke udgør en realistisk trussel om væsentlig forstyrrelse , det tredje kredsløb, der er holdt, er det inden for en elevs første ændringsrettigheder. skabte ikke en væsentlig forstyrrelse i modsat, afspejler videoen af ​​episoden, at ‘talen’ tillod 90 sekunder lunefuld sjov og smart politisk satire i en akademisk klasse på højt plan.

Hvad der især gælder for denne misbrug af en talekode er, at elevhåndbogen lover at levere en langt mere robust institution til sine offentlige skoleelever.

I håndbogen hævder VBHS og Indian River County School District, at skolen skal ‘forberede [e] alle elever til at trives i kollegium, karriere og samfundsindsats.’ I det 21. århundrede bør vi forvente at høre udtalelser, som vi måske ikke personligt er enige om og står klar til at engagere dem i ideen om ideer. Historiklærerens tilladelse. Forlovede. Forfatningen forbyder det og vende den beslutning.

Mark Miller er administrerende advokat for Stillehavet Legal Foundation s Alantic Center, der er baseret i Palm Beach Gardens. Super Advokater hedder Miller en Florida Super Lawyer for 2014 15 og 2015 16. Han er vicepræsident for Martin County Bar Association og fungerer som en adjungeret forsker for James Madison Institute i Tallahassee.

LÆS MERE FRA SUNSHINE STATEN NYHEDER

Special Session Gets Off til en Rocky Start

Lawmakers Reach Deal på Medical Marijuana

Jeg er bekymret for vores samfund, når en elevers humoristiske improviserede klassekampagnetale bliver anledning til at annullere et valgresultat.