louis vuitton herrenschuhe vejrtrækning supercomputere

louis vuitton uhren damen vejrtrækning supercomputere

Stoffet, der giver energi til alle celler i vores kroppe, adenosintrifosfat (ATP), kan også være i stand til at drive den næste generation af supercomputere. Det er sådan et internationalt forskergruppe ledet af professor Nicolau, formanden for Institut for Bioengineering hos McGill, tror. De har udgivet en artikel om emnet tidligere i ugen i Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), hvor de beskriver en model af en biologisk computer, som de har skabt, der er i stand til at behandle information meget hurtigt og præcist ved hjælp af parallelle netværk på samme måde som massive elektroniske supercomputere gør. Undtagen at den model bio supercomputer, de har skabt, er en hel del mindre end de nuværende supercomputere, bruger meget mindre energi og bruger proteiner til stede i alle levende celler til at fungere.

Doodling på bagsiden af ​​en konvolut

‘Vi har formået at skabe et meget komplekst netværk i et meget lille område,’ siger Dan Nicolau, Sr. med grin. Han begyndte at arbejde på ideen med sin søn, Dan Jr., for mere end et årti siden og var så Forbundet af kolleger fra Tyskland, Sverige og Holland for nogle 7 år siden. ‘Dette begyndte som en del af en konvolutide, efter alt for meget rom, jeg tror, ​​med tegninger af hvad der lignede små orme, der udforskede labyrinter.’

Den model bio supercomputer, som Nicolaus (far og søn) og deres kolleger har skabt, skyldes en kombination af geometrisk modellering og ingeniørvidenskab (på nanostørrelsen). Det er et første skridt i at vise, at denne slags biologiske supercomputer faktisk kan fungere.

Det kredsløb, forskerne har skabt, ser lidt ud som et kørekort over en travl og meget organiseret Billige Moncler Sale by set fra et fly.

Men i tilfælde af biokomputeren er byen en chip, der måler omkring 1,5 cm firkant, hvor kanalerne er ætset.

Fordi den drives af biologiske agenser, og som følge heraf næsten ikke opvarmes, har den model bio supercomputer, som forskerne har udviklet, brugt langt mindre energi end standard elektroniske supercomputere, hvilket gør det mere bæredygtigt. Traditionelle supercomputere bruger så meget elektricitet, at de opvarmer meget og derefter skal nedkøles, der ofte kræver, at deres eget kraftværk fungerer.

Selvom model bio supercomputer var i stand til meget effektivt at tackle et komplekst klassisk matematisk problem ved at bruge parallel computing af den slags, der bruges af supercomputere, erkender forskerne, at der stadig er meget arbejde på vej hen imod at flytte fra den model, de har skabt til en fuld skala funktionelle computer.

‘Nu da denne model eksisterer som en måde at klare et Moncler Jakke Dame enkelt problem på, vil der være mange andre, der vil følge op og forsøge at skubbe det videre ved hjælp af forskellige biologiske agenser, for eksempel’, siger Nicolau. ‘Det er svært at sige, hvor hurtigt det vil være før vi ser en fuldskala bio supercomputer. En mulighed for at håndtere større og mere komplekse problemer kan være at kombinere vores enhed med en almindelig computer til at danne en hybrid enhed.