louis vuitton gebrauchte taschen Verdens nye supermagt begynder århundredet af dets overherredømme med et alarmerende overskud af mæn

ebay kleinanzeigen louis vuitton Verdens nye supermagt begynder århundredet af dets overherredømme med et alarmerende overskud af mænd

I år 2020 vil der være 30 millioner flere mænd end kvinder i ægteskabelig alder i dette kæmpe imperium, så stort og så forskelligt (dets nuværende befolkning er 1.336.410.000), at det ofte føles mere som en separat planet end blot et andet land. Intet som dette er nogensinde sket med nogen civilisation før.

Den nærmeste vi kan komme til, er den triste mangel på mænd efter Første Verdenskrig i Storbritannien, Frankrig, Rusland og Tyskland, og de mange kvinder nægtede chancen for familieliv og moderskab som følge heraf.

Det er muligt, at virkningerne af denne ubalance stadig er hos os i form af den radikale feministiske bevægelse, der fandt rede rekrutter blandt de mandløse lærere og andre fagfolk fra tyverne og trediverne.

Men mænd uden kvinder er helt mere besværlige end kvinder uden mænd, især når de er unge.

Alle former for spekulation er nu nysgerrige om hvad der kan ske; en krig for at kaste overskudsmændene, en stigning i kriminalitet, en enorm ekspansion i Billige Moncler Jakke Herre prostitutionen, der allerede er en stor industri i hver kinesisk by, en stigning i homoseksualitet.

Den kinesiske stat bruger aldrig alle sine enorme propaganda ressourcer til at forsøge at stoppe slagtningen af ​​ufødte piger.

Men det vil være svært at bekæmpe den kolde hård fordomme til fordel for sønner og mod døtre, der er forankret i en forhistorisk overbevisning om, at sønner vil passe deres gamle forældre, mens døtre vil koste penge i dowries og ørken til de familier, som de gifte sig med .

Disse problemer var stærkt indlysende, da jeg besøgte landdistrikterne omkring den mellemstore by Danzhou blandt de gummi- og sukkerplantager i subtropisk Hainan-øen.

Jeg besøgte flere statsskoler, primære og sekundære, i Danzhou og i det nærliggende landskab.

Det var ikke officielle besøg, intet var forudbestemt, og europæiske udlændinge er så sjældne i denne del af Kina, at Moncler Jakke Dame børnene (og ofte også deres venlige lærere) var begejstret for at se, at de europæere, de kalder ‘lange næser’, virkelig lever op til navnet.

Men da børnene stirrede og snakkede og giglede og trak på deres egne små næse for at få det sjovt af min enorme, tællede jeg dem stille, mens min kollega Richard fotograferede dem.

Og i hvert muntert klasseværelse var der en lidt uhyggelig mangel på piger, som om vi havde vandret ind i en slags science fiction fantasi.

Vi var kommet til denne region på grund af rygter om, at det har det mest opsigtsvækkende forhold mellem drenge og piger i landet. En akademisk kilde har foreslået, at der kunne være et forhold på 168 mænd for hver 100 piger i Danzhou.

Forældre binder deres børn til stillinger for at forhindre, at de bliver stjålet

Noget er tydeligt ude af kilter. I en klasse på ti årige var kun 20 ud af 80 piger. I et andet klasseværelse var det 25 ud af 63.

Det er muligt, at nogle piger blev holdt væk fra skolen, fordi deres forældre ikke troede det var værd at sende dem, men selvom uligheden var enorm og forvirrende.

Hvad gjorde det mere foruroligende var den måde lærerne accepterede, var der en fejlmatch, men nægtede at tale om, hvordan det kunne have været. En skoleleder ville simpelthen ikke diskutere sagen. Der var en stærk følelse af, at jeg slog et tabu ved at spørge.

I en grundskole uden for Danzhou, så fjernt, at personalet bor bag skolens bygning i sovesal og holder deres egne kyllinger, var hullet ikke helt så indlysende.

Men en usædvanlig snakkesalær lærer regnede med, at der i dette lille sted var et 60 40 forhold mellem drenge og piger. Han lo og sagde: ‘Staten tager altid foranstaltninger for at forsøge at overtale folk til at have døtre. Men folket har deres egne modforanstaltninger.’

Overalt i dette distrikt er beviset for regeringen bekymret udstillet. En 20-årig propaganda plakat i en lille landsby ligger dybt og meget ærligt på problemet og erklærer: ‘Vores nuværende familieplanlægningspolitik er dette,’ Vær opmærksom på spørgsmålet om kønsforskydning. ”

Det citerer en nylig national folketælling, der viser en voksende ubalance og forudsiger: ‘I 2040 vil der være 300 millioner mænd og 250 millioner kvinder under 40 år. Mindst 30 millioner mænd vil have svært ved at blive gift.

Dette vil medføre ‘ustabilitetselementer’ og hindre økonomisk vækst. Skaden som følge af denne ubalance kan omfatte nedbrydning af familier, høje skilsmissesatser, ’sexforbrydelser’ og forvrængning af fødselsraten. ‘

Plakaten er forbavsende ærlig i et land, hvor kritisk journalistik og dissens stadig undertrykkes af hele statens styrke, desværre er lammet, når det kommer til at foreslå, hvad man skal gøre.

Det kræver ‘handling til omsorg for piger’ og angiver derefter fire vage og ordrige slogans, som kan opsummeres som ‘piger er gode’. Og så siger de stadig.

Da vi rejste rundt om i landet, var det interessant at se, at de traditionelle kinesiske landdistrikterne propaganda, der er charmerende naive flisebilleder, der kræver familier med en familie, indtil for nylig havde et uundgåeligt træk ved landets landskabslandskab, ofte på hvert hjørne og ved hvert korsvej for nylig forsvundet eller blevet dækket.

Budskabet forbliver, men det er blevet ændret, selv om nogle gamle sloganer, såsom ‘færre fødsler, bedre fødsler’ forbliver.

Der er også økonomiske fremskridt, vigtige for forældre, der traditionelt har set en stor familie som det eneste løfte om sikkerhed i alderdommen.

I en modelby er en nøjagtig konkret kommunistisk ide om, hvad landdistriktet skal være som med sin egen klinik og skole, der er en plakatannoncefordele pr. Måned og lettere adgang til gode skoler for forældre, der holder sig til et barn som store kompensationsbetalinger af kinesiske standarder (omkring hvis et eneste barn dør.

Men et malet slogan modvirker også abort af ufødte piger, som alle ved, foregår på trods af love, som i teorien forbyder brugen af ​​scanninger for at kontrollere barnets køn og straffe selektive aborter.