louis vuitton damier speedy 30 Vermont Guard slår irak by i kampen mod IS

louis vuitton clutch Vermont Guard slår irak by i kampen mod IS

Vermont Air National Guard-medlemmer, der blev udstationeret i udlandet i december, deltager i en kampagne for at drive den islamiske statsgruppe fra Mosul, Irak, ifølge forsvarsministeriet.

F 16 piloter med den sydlige Burlington-baserede 158. Fighter Wing ‘leveret kampflymagt’ til irakiske jordstyrker inden for 15 timer efter ankomsten til Mellemøsten i december tropper.

Kampen om at genoptage Mosul Iraks næststørste by med en befolkning på over en million indbyggere begyndte i oktober, to år efter at islamiske statslige militanter fangede området. Vermontere har været involveret i kampe for Mosul siden USA invaderede Irak i 2003, og to soldater med Vermont bånd er blevet dræbt der. Militanter kontrollerer stadig byens vestlige halvdel.

Omkring 300 luftfartsselskaber med Vermont Guard modtog en usædvanlig kort 30-dages notat, før de blev deployeret til regionen 7. december. Vagtkommandoererne har tidligere sagt, at opgaven var at overtage IS-gruppen i Irak og Syrien, men militærets seneste post markerede første gang blev den præcise natur og placering af Vermonters ‘mission offentliggjort. Luftvåben F 16 Fighting Falcon, tildelt 134. Fighter Squadron, 158. Fighter Wing, Vermont National Guard, tager afsted fra Burlington International Airport i South Burlington i december 2016. Airmen fra den 158. og en eskadron af F 16s fra den 134. udstationeret i støtte til Operation Inherent Resolve for at bekæmpe den islamiske statsgruppe. (Foto: Tech. Sgt. Air National Guard)

‘Vi har en opgave at komme ud her, få disse jets klar. Typisk for en Guard-enhed, der er omkring et års proces, sagde Lt. Kollega Brian Lepine fra Vermont Air Guard i et forsvarsministerium video.

Vagtmedlemmer oprindeligt var planlagt til at have flere dage i Mellemøsten Billige Moncler Jakke Herre at oprette og afprøve udstyr, før de kom ind i kamp, ​​men planen accelererede på anmodning fra værtslandet, sagde Lepine.

‘På mindre end 15 timer blev vi bedt om at producere kampeffektive fly og sætte det over målene,’ sagde han. Airmen skyndte sig til at forberede to af enhedens F 16’er. ‘Og vi har ikke ladet op siden. Det har været sortie efter sortie efter sortie.’

Enheden forventer at ‘løbe kontinuerlige operationer i de næste par måneder’, siger Lepine, som bor i Essex Junction.

Den fulde enhed, kendt som den 134. Ekspeditionelle Fighter Squadron, omfatter også kræfter fra Alabama, New Jersey og Wisconsin.

Personale Sgt. Larry Runk, 407. ekspeditionær vedligeholdelseskvadronbesætningsmedlem, taler med en pilot, der er tildelt den 134. Ekspeditionelle Fighter Squadron gennem headsettet under forudgående kontrol. Runk er medlem af Vermont-baserede 158th Fighter Wing af Air National Guard. (Foto: Master Sgt. Air Force)

En af de 16 piloter, Capt. ‘Cash’ Shaner, sagde i videoen, at han aldrig havde hørt om en enhed s, så han kom til kampen så hurtigt efter ankomsten.

‘Vi har arbejdet meget hårdt for at passe ind i den bredere mission i denne region,’ sagde Shaner, som er ved sin første kampudvikling.

Vermont Guard talskvinde Capt. Dyana Allen sagde fredag ​​missionen går godt. ‘Alle er i god ånd, og moralen er høj,’ sagde hun.

Der har ikke været nogen dødsfald, sagde Capt. Tracy Morris, talskvinde for 158. Fighter Wing.

‘Alle har været professionelle, dygtige, arbejder meget meget hårdt og arbejder 16 timer, 18 timer om dagen,’ sagde hun. ‘Virkelig alt, hvad vi træner for, er, hvad de har gjort.’

Maj. Gen. Steven Cray og andre kommandopersonale besøgte de udstationerede luftfartsselskaber i begyndelsen af ​​januar, hvor de sluttede sig til generaldirektør Scott Rice, direktør for Air National Guard, for at genkende servicemedlemmerne og udgøre billeder. Vermont flyvere er baseret uden for Irak.

Vermont Guards udstationering forventes at fortsætte indtil slutningen af ​​februar eller i begyndelsen af ​​marts. Morris sagde, at enheden endnu ikke har modtaget ordrer, der angiver, hvornår missionen vil ende.

Mosul er i det nordlige Irak, tæt på grænserne til Syrien og Tyrkiet.

På trods af fremskridt i kampen for Mosul siger irakiske militærkommandører, at de forventer, at truslen fra islamiske staten fortsætter, selv i befriede dele af byen. Militanter er kendt for at barbere deres traditionelle skæg og forsøge at blande sig inden de slår igen.

Personale Sgt. Larry Runk, 407. ekspeditionær vedligeholdelseskvadronbesætningsmedlem, taler med en pilot, der er tildelt den 134. ekspeditionsfighterskvadron gennem sit headset under preflightkontrol hos den 407. Air Expeditionary Group i december. (Foto: Master Sgt. Air Force)

Islamiske stat er en militant gruppe, der brød med terrororganisationen al-qaida og har taget kontrol over store dele af irak og syrien. Er over Mosul i 2014.

De to Vermont-soldater dræbt i Mosul var Army Capt. Pierre Piche, 29, Starksboro i et helikopterkrasj i 2003 og Maine National Guard Spc. Christopher D. Gelineau, 23, der graduerede fra Mount Abraham Union High School i Bristol, i et bakhold i 2004.

I alt er 41 servicemedlemmer med bånd til Vermont blevet dræbt i krigen i Irak og Afghanistan siden 2003.

Medlemmer af den irakiske terrorbekæmpelsestjeneste samles uden for den ødelagte Moncler Jakke Dame port af Al Nuri-moskeen, mens andre inspicerer interiøret i den gamle by Mosul den 2. juli 2017 under de irakiske regeringsstyrker ‘offensiv for at genoptage byen fra islamisk statsgruppe eksplosioner om aftenen den 21. juni 2017 udjævnede moskeen, hvor Abu Bakr al Baghdadi gav sin første prædiken som leder af den islamiske statskoncern sammen med sin gamle minaret. Ahmad Al Rubaye, AFP / Getty Images Et medlem af Irak s elite Counter Terrorism Service røger en cigaret, da han går med et rifle i en beskadiget bygning under forskydningen mod den gamle by Mosul den 19. juni 2017, da den fortsatte offensiv fortsætter med at genoptage det sidste distrikt, der stadig er i besiddelse af den islamiske statsgruppe krigere.

Irakiske styrker skubbet dybere ind i Mosuls gamle bydel efter at have lanceret et sidste angreb på den islamiske statskoncern, og advarsler civile at blive inde og forkynde jihadister at ‘overgive eller dø’. Mohamed El Shahed, AFP / Getty Images