louis vuitton coin pouch Vestafrika fyldt med udfordringer i hårde minedriftstider

louis vuitton handytasche Vestafrika fyldt med udfordringer i hårde minedriftstider

Mens politisk ustabilitet, korruption og verdensomspændende råvarepriser har haft negative virkninger for den vestafrikanske minesektor, andre faktorer som manglende infrastruktur, strømmangel og inkonsekvens og manglende gennemsigtighed med hensyn til reguleringspolitik samt uattraktiv skattepolitik, forbliver problematisk for mineselskaber, der opererer i regionen. Derfor er en dyb og grundlæggende forståelse for den jurisdiktion, hvor mineselskaber opererer, afgørende for succes. Investorer skal forstå, at risikoen ikke er lige over hele Afrika, tilføjer hun. Bassey fremhæver, at et af de mest presserende spørgsmål i den afrikanske minesektor fortsat er de afrikanske landes regering og politiske stabilitet. Hun bemærker, at regeringsregimernes holdbarhed og integritet er afgørende for afbødningen af ​​den politiske risiko. Faktorer som krig, social uro eller modgang er alle tegn på et noget ustabilt politisk miljø, som igen påvirker visse økonomier og i bredere forstand den lethed, hvormed virksomheder kan handle i disse lande. stadig stærk enighed om det kolossale potentiale for nye markeder til at komme over hele Afrika, men optimisme er tempereret af bekymringer over politisk stabilitet, sikkerhed og integritet af vigtige statslige funktioner som sundhedspleje, hvilket er et tilfælde i det seneste udbrud af Ebola i Vestafrika, siger Bassey. Mens der i de senere år har været politisk uro i lande som Gambia og Burkina Faso, hævder hun, at Nigeria , efter den tilsyneladende overgang af regeringen sidste år, er fortsat et godt eksempel på, at afrikanske ledere på Moncler Sale tværs af kontinentet er forpligtet til udvikling og reform. Bassey tilføjer, at afrikanske regeringer ved, at investorer vil balancere risiko og afkast af investeringer, og at stabilitet er nøglen. Vigtigste bekymring for enhver investor er forudsigelighed og stabilitet. Mining selskaber skal være opmærksomme og planlægge frem for at få en klar exit strategi, hvis det er nødvendigt. Det er afgørende at se på og identificere trusler og potentielle risici og planlægge i overensstemmelse hermed. Bassey forklarer, at korruption sammen med politisk ustabilitet forbliver en altid til stede faktor, der fortsat plager minesektoren i Vestafrika. Der opstod som en af ​​de største bekymringer i politiske udviklinger og dybtgående politiske faktorer undergraver indsatsen for at bekæmpe korruption og opnå større gennemskuelighed i udvindingsindustrien. Vi bemærker, at korruption blomstrer, hvor adgangen til information er begrænset og indtægtsstrømmene mangler gennemsigtighed. Centurion bemærker, at korruption ofte forekommer på tidspunktet for tildelingen af ​​en minedrift, under minens drift eller eksporten af ​​sin produkt. Og tildelinger af forskningskontrakter sker på en sådan måde, at de gavner politiske regimer snarere end nationen som en helhed. Centurion har observeret eksistensen af ​​nominerede selskaber, som får flest mine relaterede projekter. Disse er kammerater af regimer, der er i stand til at generere mest penge og vil forbruge den største skive af kagen. Den globale råvareknap har tilføjet til Afrika usikre position, da udenlandsk investering er begyndt at bremse, hvilket medfører, at de nationale gældsniveauer stiger på kontinentet. Bassey bemærker, at mineselskaberne kæmper for at kalibrere igen, og de står over for en lang række udfordringer, fra tumlende krav og faldende mineralkvaliteter for at øge interessenternes forventninger, hvilket vil føre til en eventuel nedgang i erhvervslivet i Afrika. Hun påpeger, at Afrika forbliver stort set uudnyttet og underudforsket og giver investorer nogle gode globale investeringsmuligheder. Minedrift er af strategisk import til Afrika, da mineraler bidrager meget til afrikanske lande bruttonationalprodukt, beskæftigelse og udenlandske investeringer fra mineraleksport. De 54 lande i Afrika, 24 stole på relativt få mineralprodukter for at generere mere end 75% af deres eksportindtjening, B assey comments.She bemærker, at mens den afrikanske udviklingsbank prognose sidste år Billige Moncler Outlet februar, at Afrika naturressourcer ville bidrage mere end 30 milliarder dollars om året til regeringernes indtægter inden 2033, står landene stadig over for en række udfordringer, der påvirker udviklingen af Afrikansk minesektor.