louis vuitton boots Vestlige kvinder ramte vejen med ‘intet at bevise’

louis vuitton keepall 50 Vestlige kvinder ramte vejen med ‘intet at bevise’

Med to hårde vejspil i denne uge og sæsonens første tab i bagspejlet, ved Missouri Westerns kvinders basketball træner Rob Edmisson, hvad han kan forvente af hans hold.

‘De har intet at bevise for mig,’ Edmisson fortalte publikum på mandagens atletiske afdeling medie luncheon. ‘De har intet at bevise for nogen. Denne flok gjorde noget, som ingen troede de kunne gøre. De slog nogle af de bedste hold i landet. ‘

I denne uge ramte Griffons vejen med spil i Pittsburg State på onsdag og Missouri Southern på lørdag. Western bestod begge disse hold tidligere i år på MWSU Fieldhouse, men kampen mod Southern var lidt af en squeaker. Western hang på for en 63 61 sejr i den konkurrence og Edmisson sagde, at han ved, at at gå ind i Lions hus vil være en ganske udfordring. Han sagde, at Griffons heller ikke har udsigt over Gorillas.

‘Disse to hold skal kæmpe hårdt,’ sagde han. ‘De forsøger at få den sidste farvel i konferenceturneringen.’ Vi får deres bedste skud. ‘

En ting der kan virke til Griffons ‘fordel denne uge er tilbagevenden til onsdag / lørdag planlægning. I sidste uge spillede Griffons torsdag og lørdag og led tabet for Nebraska Kearney.

Edmisson sagde efterfølgende, at han ønskede, at han havde den dag tilbage. Holdet havde netop slået Washburn, nr. 8 Emporia State og nr. 3 Fort Hays State tilbage til back to back og havde spillet mod Lopers uden fordel for den ekstra dag.

‘Sund fornuft fortæller dig, at der kun er så meget i tanken,’ sagde han. ‘Hvis det havde været en to-dages vendingstid, tror jeg, at vi måske havde fået nok, at vi kunne have fået Kearney.

‘Vi gjorde et godt løb, men torsdag til lørdag, kom ud af det spil med Hays, vi havde brug for at være onsdag til lørdag.’

På vej ind i denne uges handling gav den vestlige mænds basketball træner Brett Weiberg nogle gode nyheder.

Postspiller Seth Bonifas kan vende tilbage til handling mod Pitt State og Southern efter at have været sidelined med en ansigtsskade.

Bonifas sidst så handling 28. november mod St. Marys. I dette spil scorede sophomore fra Dubuque, Iowa fire point og greb fem rebounds i 13 minutters arbejde.

‘Han er tilbage, og vi kunne spille ham,’ sagde Weiberg. ‘Jeg tror, ​​at det store er at konditionere og få fuld praksis under ham. Han blev ikke frigivet til fuld kontakt indtil for få dage siden.

‘Muligheden for at spille ham er der, og jeg forventer på et tidspunkt at give ham et skud.’

Spillene mod Gorillas og Lions vil give Western mulighed for at lave et lille skridt i MIAA-standarden.

I øjeblikket sidder Pittsburg State lige foran Griffons i 11. plads. En sejr ville trække vestlige selv med dem, og så kunne en sejr over syd kunne springe Griffons forbi Gorillas. Pitts State s lørdag matchup er med konference leder nordvest Missouri state.

Westerns kamp mod Southern kan dog vise sig vanskeligt. Løerne sidder på fjerdepladsen i MIAA og har ligaens ledende scorer i Taevaunn Prince, som i gennemsnit er 26,5 point pr. Spil i denne sæson. Hans gennemsnit bestrider også Westerns topscorer med en bred margin, da Trey Sampson leder Griffons med 12,2 ppg.

Weiberg sagde, at Lions ’sted i stævningerne burde ikke narre nogen.

‘De kan være det bedste offensiv hold i ligaen, når de spiller godt,’ sagde han. ‘Begge disse er spil, som vi kan give os selv mulighed for at vinde.’

Mens uges prognose kan kalde sne, kan man nemt finde tegn på forårs inde i Griffon Indoor Sports Complex.

Vests golf- og baseballhold sammen med Griffons ‘andre forårssport er begyndt at øve på deres kommende årstider.

Kvindernes golfspil, ledet af sophomore Celine Lim og har freshman Shi Qing Ong, en spiller, som træner Greg Dillon, mener, at vestlige fans bør holde øje med.

‘Det er det bedste, det nogensinde har været i skolens historie,’ sagde Dillon. ‘Som et hold har vi det laveste scoring gennemsnit nogensinde. Vi sidder syvende i vores region. Syvende vil sætte os ind i NCAA’s regionale turnering, som vi aldrig har været før. ‘

Det mål synes mere end opnåeligt for Griffons, og Dillon sagde, at de også øger større. Han sagde, at det ikke er utænkeligt, at Griffons for længe kunne være i marken ved Division II-mesterskabet.

Holdet har en spiller blandt Division IIs top 100 med Ong.

‘Jeg tror, ​​at hendes nationale rang er som 67 eller lige derinde,’ sagde Dillon. ‘Og Celine Lim er lige uden for toppen 100. Du begynder at få børn derinde, det skal bare bode godt for holdet.’

På diamanten har vestlige træner Buzz Verduzco sine mænd klar til at gå, når sæsonen åbner 6. februar på Arkansas Tech.

‘For det Moncler Jakke Dame meste kan vi lide, hvordan ser børnene ud,’ sagde han. ‘Det ser ud til, at de holdt sig i form i løbet af juleferien. Jeg kan godt lide, hvordan vores praksis er gået så langt.’

Verduzco sagde holdet vil afhænge af god pitching, forsvar og hold hastighed, mens scoring nok kører til at vinde. Han sagde, at han var tilfreds med Billige Moncler Outlet den tilbagevendende kerne og sagde tilbagevendende som tredje baseman David Glaude, outfielder Orencio Fisher og Cosimo Cannella ved første base.

På højen vil Griffons se for at størkne deres startrotation. Tilslutning til denne gruppe vil være sidste år tættere Richie Peoples. En anden hurler Verduzco sagde, at han vil se til, er senior Weston Caindec, der gik 3 0 med en 5,73 ERA sidste år.