iphone 4 louis vuitton hülle Velkommen til Secret World Cup

louis vuitton agenda Velkommen til Secret World Cup

SAN JOSE, Californien Shhhh. Jeg vil lade dig ind i en hemmelighed. En, der tilsyneladende ikke skulle du vide.

Women’s World Cup starter i Kina. På mandag. Ja, det rigtige. Denne mandag.

Du kan måske huske VM. Der var 1999 rekordindstillede skarer, berømte atleter, spændende overflader. Fodbold stoppede ikke forfremmelse af et hold, der ikke var forventet at gøre det bedre end kvartfinalen (og som faktisk gjorde det værre).

Og så er der World Cup. Den hemmelige verdensmesterskab.

hjerteskærende, siger Marlene Bjornsrud, den tidligere administrerende direktør for San Jose CyberRays, et professionelt team født af 1999-indsatsen. fodbold er verdensmesterskabet den vigtigste begivenhed. Og disse spillere har forberedt sig i årevis. Men min frygt er, at det bliver den usynlige verdensmesterskab. Kvinder hold er rangeret nr. 1 i verden og er som altid en favorit. Men for at dvæle Moncler Jakke Dame bevidstheden om vores win-orienterede kultur har spillerne kun én mulighed.

er nødt til at vinde, sagde Brandi Chastain, hvis straffespark bekæmpede verdensmesterskabet i 1999. hold tabte i semifinalerne til Tyskland favorit til at gentage dette år. Holdet er meget forskelligt med pensionering frivilligt eller på anden måde af Chastain, Mia Hamm, Julie Foudy og Joy Fawcett. Det har nogle veteraner, som den uendelige Kristine Lilly, men det er stort set uerfaren. hold åbner gruppespil mod Nordkorea i Chengdu. Kickoff tid her? To om morgenen PDT.

Det ene problem med den hemmelige verdensmesterskab. Held i Kina, vil spil blive spillet i midten af ​​natten. Ikke ligefrem primærtidsvisning for familierne og de unge piger, der drev 1999-holdet til ikonisk status. Men der er andre problemer, der arbejder imod arrangementet, der er en uheldig begivenhed og masser, der skyldes almindelig gammel dumhed.

Under uheldige, arkiver placeringen. Kina skulle holde verdensmesterskabet i 2003, men SARS-epidemien (husk det?) Tvang USA til at træde ind som nødvæsen. Det skubber dette verdensmesterskab tilbage til Kina. Med de olympiske lege i Beijing næste år, og avisbudgetterne nogensinde strammes, vil kun en håndfuld amerikanske medier være til stede for verdensmesterskabet.

At falde ind i den bare dumme kategori er timingen. Jeg ved, at FIFA betragter sig som en arbiter for alle ting, fodbold, men fodboldstyrende organer skal tage blindserne ud og anerkende den anden fodbold. Åbning af VM i samme uge som NFL-sæsonen er højden af ​​dumhed. Ja, NFL er en amerikansk sport. Men amerikanerne er førende vækstmarkedet for kvinders spillet og gjort kvinders verdensmesterskab til en førende begivenhed i 1999. Du ville tro, Visa og Coca Cola to af FIFAs hovedpartnere kunne have advaret Sepp Blatter til hele NFL-planen. Fodbold, som kunne karakteriseres som dum eller doven, eller begge dele. Fodbold er en slags gentleman club, der længe har trivialiseret kvinders spillet. Foudy, Chastain og de andre nægtede at blive afskediget. Fodbold er heldigvis gået tilbage for at ignorere kvindeholdet.

Ingen forfremmelse. Ingen græsrødder indsats. Ikke noget.

Denne uge, på en fodboldfestival for min datterklub, spurgte jeg fodboldforældre. De mennesker, jeg talte til, er forpligtet til spillet, forpligtet til deres børn Moncler Sale udvikling uanset køn. Præcis den slags forælder, der pressede 1999-arrangementet gennem taget. Kun én vidste, at VM begyndte i næste uge. Fodbold, sagde Chastain. deres ansvar for at sikre, at hver eneste fodboldfan ved, at deres kvindelige hold spiller i verdensmesterskabet. Og de gjorde et rigtig dårligt job. har nogle reklamer, som du sandsynligvis har set set. Temaet: Mød det største hold du aldrig har hørt om. spillere er hurtige til at bebrejde medierne for deres usynlighed. Folk spørger stadig hvorfor arrangementet ikke har fået mere opmærksomhed, fortalte Abby Wambach journalister på et nyligt konferenceopkald. stille spørgsmålet til jer. i 1999 var der netop et brændende ønske blandt medierne til at dække et fodboldhold. Holdet var sådan et fænomen, det tvang problemet.

Meget af det var placering: i USA. Nogle af det skyldtes Hamm, en sødt superstar. En del af det var, fordi corporate sponsorer kom bag teamet. Og så var der den fænomenale græsrodsorganisation af holdet og VM-organisationsudvalget.

måtte sælge vores spil, sagde Chastain. vidste, at vi bogstaveligt spillede for at overleve. For fremtiden for fodbold. spillere opnået så meget, at de der fulgte dem, måtte kæmpe i samme kampe. De har en usynlig leder, snarere end en udgående fortaler, i Greg Ryan (hvis første skridt var at skære Chastain en af ​​de største ambassadører fra holdet). Resultatet kan være selvtilfredshed.