damentaschen louis vuitton vert Partners Plan West Hartford Middelhavet Restaurant

halstuch louis vuitton vert Partners Plan West Hartford Middelhavet Restaurant

Stedet for den tidligere Plimptons butik, et West Hartford-rejsemål for papirvarer og kontorartikler, vil snart være hjemme til en ny restaurant af operatørerne af to andre populære by-spisesteder.

Senere i år åbner Dorjan Puka s DORO Restaurant Group Zohara med en middelhavs-og israelsk inspireret menu i pladsen på 991 Farmington Ave.

Zohara er kun få skridt fra Puka s andre restauranter i West Hartford Center: Treva på 980 Farmington Ave., Som åbnede i slutningen af ​​2010 og serverer regionale italienske retter og på 35 Lasalle Road, et klassisk fransk brasserie, der debuterede i 2013. (DORO ejer og driver også Manchester’s Artisanal Burger Company.)

Scott Miller, DOROs chefoperatør, bekræftede, at gruppen underskrev en lejekontrakt Billige Moncler Sale for restaurantrummet i sidste uge og planlægger at åbne 220-sæders etablering omkring feriesæsonen. Navnet Zohara er afledt fra hebraisk, hvilket betyder ‘glans’ sagde.

Zohara s køkken vil være baseret på ingredienserne i den sundhedsbevidste middelhavs kost: grøntsager, korn, fisk og magert kød, sagde Miller. Han beskrev restaurantkonceptet som ‘meget tilgængelig’, især i pris med en række ’salutim’ ‘eller små plader prissat til omkring $ 5 stk.

Et udvalg af mellemstore og store plader som shakshukaæg, der er pocheret i krydret tomatsauce, vil være hæfteklammer sammen med kebab af kød, skaldyr, halloumiost og vegetabilske valg. Miller vurderer, at de større retter vil variere fra $ 10 til $ 25 og ser en mulighed for Billige Moncler Sale flere smag og borddelings muligheder, hvor en fest kan prøve et bredt udvalg af varer fra menuen.

Zohara vil have et åbent europæisk stil suite køkken i centrum af restauranten, der leverer ‘kokkens s counter’ siddepladser for gæsterne for at se handlingen, sagde Miller. Rummet har også private spisestuer og fællesborde. I de varmere måneder , Zohara vil introducere en stor gårdhave.

Miller, en tidligere administrerende partner med Max Catering Events og en longtime executive kokk på Max Oyster Bar, siger han og Puka finder det ‘absolut nødvendigt’ at kilden fra lokale gårde så meget som muligt.

‘Med denne mad er det en del af Middelhavets livsstil,’ sagde han. ‘Det vil være meget sæsonbestemt; menuen vil ændre sig ofte. ‘

En daglig frokostmenu tilbyder klassiske sandwicher som shawarma, falafel og sabich: israelske pita-sandwicher fyldt med stegt aubergine, hårdkogte æg og assorterede grøntsager og saucer. Miller sagde, at han også forestiller åbningen til morgenmad i weekenderne. På drikkevaresiden vil cocktails omfatte middelhavsinfluenzaer, og en ‘varieret’ vinkort vil omfatte valg fra hele regionen, herunder Israel.

Med åbningen af ​​sin tredje placering slutter DORO med andre kendte restaurantgrupper med flere West Hartford spisesteder på Farmington Avenue og Lasalle Road. I august vil Max Restaurant Group debutere sin nye pizzeria Savoy sammen med Max Burger og Max’s Oyster Bar. McLadden Restaurant Group meddelte i begyndelsen af ​​juni, at det ville åbne Noble Co., et ’speakeasy’ stil koncept ved siden af ​​dets irske Gastropub på Lasalle. Billy Grants etablissementer, Restaurant Bricco og Grants, har været inventar af byens spisestue i årevis.