Ronda Rousey vender tilbage til Octagon

Ronda Rousey vender tilbage til Octagon

Overdækket i blod, Ronda Rousey krøllet til Octagon-gulvet, slået ud fra et spark til halsen.

Det var november 2015 i Melbourne, Australien, og den tidligere ubesejrede Rousey var på den tabende ende af uden tvivl den største oprør i UFC-historien, hvilket gav efter Holly Holm i UFC 193.

På fredag ​​slutter hendes 13 måneders hiatus, når Rousey vender mod Amanda Nunes (13 4 0) på UFC 207 i Las Vegas med kvindernes bantamvægt-mesterskab på linjen.

Spændingen er håndgribelig: Rousey, en af ​​de største sportsgrene trækker, er tilbage.

NEW YORK, NY NOVEMBER 11: UFC Women Bantamweight Champion Amanda Nunes vender ud med Ronda Rousey efter UFC 205 Vejr ins som forberedelse til deres UFC 207 kamp, ​​der finder sted den 30. december 2016 i Madison Square Garden den 11. november 2016 i New York City. (Foto af Michael Reaves Moncler Jakke Dame / Getty Images)

nødt til at holde sig i live og miste Holm, Rousey, som blev taget til sygehus, sagde, at hun overvejede selvmord.

min tanke i det medicinske rum sad jeg i hjørnet og var ligesom, er jeg mere, hvis jeg ikke det? ‘En tårefuld Rousey afslørede i et interview med Ellen DeGeneres i februar. Jeg sad bogstaveligt talt der og tænkte på at dræbe mig selv. den nøjagtige anden, jeg kan godt lide, ingenting. Hvad gør jeg mere? Ingen giver mig mere om mig uden dette. ‘ sagde hun er sikker på, at hun ville have lavet det gennem det lave punkt uden hendes kæreste, UFC-fighter Travis Browne.

kiggede op og jeg så min mand, Travis, stod der, sagde Rousey. Billige Moncler DunJakke kiggede op på ham og jeg var ligesom, skal have sine babyer. Jeg har brug for at blive i live. ‘Det tab, Rousey har været travlt med andre projekter væk fra Octagon.

Hun var vært for Night Live den 23. januar. I februar gjorde Sports Illustrated Rousey en dækmodel til sin årlige badedragtsproblem. Rousey var i New York i april, da guvernør Andrew Cuomo underskrev en lovforslag til legalisering af blandet kampsport. Senere den måned underskrev Rousey efter sigende en tre filmaftale med Lifetime Network.

Nu er Rousey imidlertid for det meste stille foran sin kommende kamp med de brasilianske Nunes, den regerende bantamweight champ. Hun gav få interviews og valgte ikke at tale med medierne i denne uge.

tror, ​​at hun forsøgte at gøre for meget, sagde UFC-præsident Dana White i et nyligt interview med CNN. gjorde film og arbejdede meget hårdt for os også. Hun tager i det væsentlige noget på hende. Og nu slog hun helt helt ned lukkene, og hun fokuserede på denne kamp.

vejer allerede 135 pund. Hun vandt skal skære nogen vægt. Hun i fænomenal form, og hun er mentalt, fysisk og følelsesmæssigt klar til denne kamp. en af ​​mine sidste kampe med alt andet der sker i hendes liv, der er spekulationer om, at dette kunne være Rousey sidste kamp, ​​især hvis hun taber.

På Ellen show igen i sidste måned antydede Rousey, at pensionering måske ikke er så langt væk.

Så længe jeg indpakker det, fortalte Rousey DeGeneres. er bestemt en af ​​mine sidste kampe. Alle bedre se. Showet kommer ikke til at eksistere for evigt. Hendes tab for Holm, Rousey vandt bare. Hun dominerede helt sine modstandere. I løbet af 12 løb på hinanden følgende sejr tog nogle mindre end et minut, f.eks. Da hun tog Cat Zingano ud på bare 14 sekunder i februar 2015.

var den mest dominerende kvinde på Jorden i meget lang tid, sagde White. løb ind i Holly Holm og tabte. Hun ønsker at komme tilbage og bevise for alle andre, at hun er den bedste, og hun vil have sin verdens titel tilbage.