Ronda Rousey tilbage på det igen

Ronda Rousey tilbage på det igen

Det har været mindre end to uger siden Ronda Rousey forsvarede spektakulært sit Ultimate Fighting Championship Women Bantamweight Championship mod archrival Miesha Tate.

Det har været tre uger siden, da hun var i Los Angeles for en presseturnering, der førte op til den 28. december i Main Event på UFC 168.

Men den Glendale Fighting Club trænet mester var tilbage i Los Angeles tirsdag, da billetter til hendes UFC 170 main event titel forsvar mod Sara McMann går på salg fredag ​​med boming truende 22 februar.

skulle tage en ferie i denne uge Jeg skulle gå på et krydstogt. Åh godt, sagde Rousey på Fleming Steakhouse under tirsdag eftermiddag UFC media luncheon. hvile når jeg døde. Jeg fik for meget at gøre. Olympisk sølvmedalist i freestyle wrestling. Kortet, som airs lever på pay-per-view fra Mandalay Bay Events Center i Las Vegas, vil også indeholde den tidligere olympiske wrestler Daniel Cormier, der tager den tidligere UFC Light heavyweight champion Rashad Evans i co main event.

Rousey, en to-time olympisk ind og blev sluttet af McMann og Cormier, da trioen fra tidligere olympier så frem til deres forestående kampe i UFC-ottekant.

Cormier, som også var analytiker på UFC Tonight on Fox Sports 1, var hurtig at tilbyde sin spænding til hovedbegivenheden.

være på kortet med to damer, der er olympier, olympiske medaljere, under de olympiske lege vinter olympiske lege vil foregå jeg spændte, cormier sagde. at kæmpe på samme kort som to piger, at jeg gik til de olympiske lege med Ronda og jeg to gange ja, det er en big deal.

er to kvinder, der har gjort ting, som de fleste mennesker kun kan drømme om. Derfor er det kampen. Dette er kampen.

synes det en fantastisk matchup, sagde Rousey. fantastisk til, ikke kun kvinder MMA, men MMA generelt.

har to ubesejrede krigere, begge ikke bare olympierne, men olympiske medaljeere, kæmper hinanden kvinder MMA har næsten sprunget over for gutterne.

Derfor tror mange det vil være en matchup af måske de to bedste atleter, der nogensinde kæmper i kvinder MMA.

Således er bødet, der er centreret om atletisk stamtavle og ren konkurrence, i skarp kontrast til Rousey’s tidligere kamp den 28. december, da hun besejrede Tate for anden gang til at konkludere med en opbygning med livskab og dårligt blod.

tror, ​​at hvor forskellig det er, er virkelig det tiltalende. Det er svært at sælge det samme igen og igen. Jeg tror, ​​at fordi den dynamiske i denne kamp er så forskellig, er det let at få folk interesseret i en anden kamp så snart, sagde Rousey. synes det er den perfekte kamp, ​​der var nødvendig på dette tidspunkt.

anderledes tror jeg, når du har respekt for den person, du konkurrerer imod. Jeg Billige Moncler DunJakke tror ikke, det ændrer, hvordan du vil konkurrere. Jeg konkurrerede mod olympiske medaljere, jeg konkurrerede mod verdensmedalje og mestere, som også har Ronda, sagde McMann, der begyndte sin karriere inden for blandet kampsport i 2010. har en vis grad af respekt for de mennesker, der sætter i det arbejde, som du lægger i. Det er lidt anderledes end nogen, som du ved, måske gjort det lidt tid. Du har det ikke sådan, de fortjener min samlede respekt for det.

har fulgt Sara karriere fra begyndelsen. Vi startede stort set på nøjagtig samme tid. Jeg troede altid, at dette ville være den perfekte kamp, ​​sagde Rousey, hvis amatør debut var også i 2010, begyndende en runde på 11 kampe, der alle er afsluttet via armbar indsendelse. synes det er det perfekte tidspunkt for alt sammen at komme sammen. Jeg kunne ikke være mere begejstret for at have en atlet på Sara niveau for virkelig at teste mig imod. Det hjælper os alle sammen. . Det rejser hele niveauet for alle. Jeg kunne ikke Moncler DunJakke have en eneste dårlig ting at sige om hende. Hun selvfølgelig St. McMann.

disse faktorer kombineret: olympere, olympiske medaljeere, ubesejrede til mesterskabet, vi havde aldrig, at mange faktorer kom sammen for UFC mesterskabet, sagde rousey. bare rigtig taler om, hvor langt MMA er kommet generelt. De plejede at være så solgte, da de er to fyre, de hentede udefra i baren og derefter gav dem nogle ekstra penge til at kæmpe foran nogle mennesker. Nu er det bare atleterne, der kommer til den absolutte epitome af deres sport, nu overflytter til MMA og bliver succesfulde. Hvorfor er de succesrige? Fordi vi bruger vores olympiske sport. Dette er ikke brawling eller menneskelige cockfighting som folk [kaldte] det. Jeg går ind der, og jeg gør stort set det, jeg repræsenterede mit land i OL for Judo. Hun går ind der, og hun gør præcis, hvad hun lærte at gøre for sin sport. Der er ikke noget barbarisk eller noget derom. Vi fejrede for, hvad vi gør i en arena, og vi kritiserede for det i en anden. Jeg har virkelig lyst til at bringe hele forholdet til OL i det, ligesom det bløder MMA’s udseende lidt mere, og folk ser på os mere som atleter og ikke bare krigere. 28 at hun ville kæmpe McMann. Men begge syntes at tro, at en matchup altid var bestemt til at ske.

har hele tiden været i gang med at forudse at få det telefonopkald, sagde McMann.

Nu forbliver mindre end to måneder, indtil Rousey vil tage til buret for hendes næste erobring, og ser på at besejre en af ​​hendes mest berømte fjender endnu. Tilføjelse til intrigen mener Rousey, hurtig som omkredsen mellem kampene vil være, hun har en meget anderledes tilgang til implementering og en ny hindring for at overvinde.

absolut positivt, at den måde, hvorpå jeg kunne kaste Miesha, da hun kom ind for disse skud, ville det ikke være muligt at gøre det mod Sara, sagde Rousey. af den tid, hun indlægger og niveauet for atleten hun er, og den teknik, hun har, ved jeg, at jeg helt sikkert er nødt til at nærme sig hende helt anderledes end Miesha, selvom de begge kommer fra en kvæstningsbakgrund. Det niveau, hun er ved, hun skal nærmer sig på en helt anden måde.