Ronda Rousey skal gå på pension efter knusende tab til Amanda Nunes

Ronda Rousey skal gå på pension efter knusende tab til Amanda Nunes

LAS VEGAS For Ronda Rousey er der kun ét sane træk: pension.

Nedskæringerne og hævelsen på Rousey ansigt vil helbrede i de kommende uger. Men den psykiske skade, hun led under beatdown mod Amanda Nunes fredag ​​aften på T Mobile Arena vil vare for evigt.

I november 2015 led Rousey hendes første tab, da hun blev slået ud af Holly Holm i et tilbageslag, der sendte hende til Moncler Jakke Dame afsondrethed. Tre måneder senere, under et udseende på The Ellen Show, fortalte Rousey Ellen Degeneres, at hun var så despondent efter kampen, betragtede hun selvmord.

Det er svært at forestille sig, at Rousey er mindre ødelagt efter hendes tab til Nunes på UFC 207. Hun nægtede at gøre reklame i denne uge, der førte op til kampen, formodentlig et tegn på Rousey’s engagement i indløsning.

Nu skal ideen om indløsning give plads til pensionering, og Rousey, 29, har masser af postkampoptioner.

Mulighed nr. 1: Sid på Venedigs strand i nærheden af ​​hendes hjem og overvej det næste skridt

Rousey fik $ 3 millioner til Nunes kampen, så det ville hjælpe med at betale husleje og elregninger i den nærmeste fremtid.

Mulighed nr. 2: Udforsk tv og film

Tilbage til tilbage tab vil sap hendes stjernekraft lidt. Men hun er lyst, sjov og attraktiv, og disse attributter bør lande sine muligheder.

Fox Sports ville være smart at tilbyde hende et sted på sin Fight Night broadcast. Og Dana White, UFC-præsident, forstår også Rousey-værdi og ville sikkert finde en rolle for hende.

Mulighed nr. 3: Coach og mentor krigere

Uanset Moncler Jakke Dame om det er en skole for unge krigere eller up and coming fordele, har Rousey meget at tilbyde blandede kampsportfightere. Udover blandet kampsport ser Rousey godt ud til at hjælpe med at styrke unge piger.