Rock Fest annoncerer 2018 lineup

Rock Fest annoncerer 2018 lineup

Cadott, Wis. (WQOW) Rock Fest annoncerede sin lineup til 2018 festival tirsdag. Mere end 65 aktioner vil spille i løbet af tre-dagers festival. Disturbed, Incubus og Godsmack er slated for at overskue festivalen, nu i dens 25 år. Arrangementet finder sted i Cadott, Wis., 12. juli 15. Ifølge Rock Fest-embedsmænd vil dette være debutudseendet på festivalen for Disturbed og Incubus, samt en række andre handlinger. Rock Fest billetter, camping og pit passerer er til salg now.Press Release (Rock Fest) CADOTT, Wis. (30. januar 2018) Rock Fest annoncerer en morder lineup at inkludere nogle af rockmusik mest genkendelige navne. DISTURBED, INCUBUS og GODSMACK er slået til overskriften den 25. årlige rockmusikfestival i Cadott, Wis., 12. juli 15, igen hostet af Lou Brutus. Sandt til Rock Fest enorm succes, vil 65 + bands pakke nonstop forestillinger i løbet af den tre dage festival. Andre top-bands omfatter Rise Against, Halestorm, Seether, Black Label Society og Bush, med mere til at komme. DISTURBED vil lave deres debut udseende på Rock Fest i juli 2018. Forstyrret har gjort godt på hvert løfte siden deres oprindelse. Deres firefoldige platin 2000 debut, The Sickness, formelt annoncerede deres ankomst som hard rock leaders. I løbet af deres karriere modtog de en Grammy Award nominering i kategorien Hard Rock Performance for The Fire i 2009 og churned ud ni nr. 1 singler på Active Rock Radio, mens de Moncler Jakke Dame solgte over 12 millioner optegnelser globalt. Immortalized (2015) levede op til sin titel og befæstede deres arv yderligere. Efter en tradition uden for boksene dækkede Disturbed Simon Garfunkels klassiske lyd af stilhed til udødeliggørelse (2015). I stedet for at forstærke det gik de i den anden retning og slog ind i vokalist David Draimans klassiske træning og guitarist Dan Donegan. Med en orkestral udstrækning, akustiske ledninger og afkølende levering, er det i modsætning til noget i gruppekataloget .INCUBUS skal udføre på Rock Fest for deres første gang. Siden deres dannelse i 1991 har ikoniske multiplatinum Los Angeles rockeband Incubus bevidst og kontinuerligt skiftet deres perspektiv med hvert efterfølgende album, bevare den ånd, der oprindeligt kørte dem og samtidig udfordrede sig som kunstnere og mennesker. landede tilbage i 1997. En smule ældre, meget klogere, ret strammere, men lige så klare til at udfordre sig selv og rockmusik som helhed, ændrer Incubus deres perspektiv igen i 2017. I 2017 oversteg båndsalget 23 millioner over hele verden, mens landingen fire top 5 debuter på Billboard Top 200 og one 1 album. De prydede stadierne af festivaler overalt fra Lollapalooza og Air + Style til at downloade Festival og Pinkpop foruden turné med Linkin Park, OutKast, Moby, Jane Addiction, Stone Age Queens og mange flere. GODSMACK vender tilbage til Rock Fest efter headlining i 2015. Bandets stærke live forestillinger kombineret med high record salg og voksende antal fans landede dem tidspunkter på Ozzfest 1999 og 2000, en europæisk turné med Black Sabbath og et udseende hos Woodstock 1999. I 2000 udgav Godsmack deres anden cd , Vågne op Dette albums titelspor dominerede rockradio og brød diagramoversigter i løbet af 2000 og 2001. CD’ens instrumentale track ‘Vampires’ tjente bandet sin første Grammy-nominering. Godsmack turnerede Oplev salg af arenaer og udendørs steder landsdækkende med et gotisk stadium, video og pyro; masser af pyro! Sangen Godsmack skrev [til film The Scorpion King] og udført levede op til sin titel: ‘I Stand Alone’ blev den 1 single på Rock Radio og den mest spillede Active Rock sang i 2002 i 14 uger lige. Bandet udgav Godsmack IV i 2006, og deres album, The Oracle, ramte gaderne i 2010. 1000hp (2014) sætter Godsmack til krydstogt endnu længere. Drummer Shannon Larkin sagde, ønskede at lave en høj energi rekord. Den fedeste følelse, jeg havde i dette band, gør 1000 hk. Godsmack offentliggjorde på deres hjemmeside, at ny musik er i værkerne til 20182018 Debut Performers: Tre-dages festival indeholder en lang liste over bands nye til Rock Fest, herunder: Disturbed, Incubus, Black Label Society, Bush, Underoath, Gwar, Beartooth, Skid Row, Trivium, Rød, Fozzy, Powerman 5000, Autograf, Attila, Otep, Gennem Fire, Ded, Jord, Deadset Society og Blacktop Mojo. Dee Snider, hovedsanger af Twisted Sister, og Ace Frehley, hovedgitarist og medstifter af KISS, vil også udføre Moncler Outlet solo-shows. Hverken kunstner har udført Rock Fest uden deres bands Søster i 2003 og 2004 og KISS i 2007 og 2013. Tre dagskortindehavere inviteres til en eksklusiv Bonus Bash onsdag den 11. juli, der vil indeholde nogle af de største navne, der kommer til festivalen. Gates åbner for alle andre fans torsdag den 12. juli. Rock Fest ligger på 320 hektar i det centrale Wisconsin, og fans kan lejre på stedet i en af ​​næsten 7.000 campingpladser omkring koncertpladserne. Gæster, der bor i nærliggende hoteller, kan købe pendelture til Festpladsen via Rock Fest-webstedet. Med store lufthavne og hoteller i nærheden, samt pendulkørsel, er der muligheder for hver fan. Rock Fest er en RFID festival, der tilbyder deltagere bekvemmeligheden af ​​en cashless festival oplevelse. Fans kan udnytte Rock Fest mobilappen, der er sat til udgivelse i slutningen af ​​februar, for at se detaljer om lineup, kunstnere, festivaloplevelser, officielle Rock Fest Spotify-spillelister, praktisk wristband-registrering, Rock Fest sociale medier og meget mere. Om Rock Fest : Fejre sit 25 år er Rock Fest det bedste sted for folk i alle aldre at deltage i rock fans fra hele verden på et sted, hvor rockmusik stadig er vigtigt. Aerosmith, Iron Maiden, Avenged Sevenfold, Kiss, M Cr Fleetwood Mac, Tom Petty, Kid Rock, Shinedown, Korn og mange, mange flere rocklegenden har præget det permanente hovedstadium ved en begivenhed på to og et halvt årtier.